Lakowanie zębów

LAKOWANIE ZĘBÓW RZESZÓW - ZABEZPIECZ ZĘBY PRZED PRÓCHNICĄ

profilaktyka szczotkowanie zębów

Próchnica zębów to najpoważniejszy problem stomatologiczny, który dotyczy aż 9 na 10 dzieci. Dlatego walkę z ta chorobą należy podjąć już we wczesnym dzieciństwie. Prawidłowa dieta i właściwa higiena jamy ustnej nie wystarczy, by całkowicie zabezpieczyć zęby przed rozwojem próchnicy. Z pomocą przychodzi zabieg lakowania zębów.

LAKOWANIE ZĘBÓW U DZIECI

Gabinet Dentystyczny Albadent w Rzeszowie

Zabiegowi lakowania zębów poddaje się zęby boczne, które najbardziej narażone są na rozwój próchnicy. Wszystko przez znajdujące się na ich powierzchni głębokie bruzdy w których zalegają resztki jedzenia, co powoduje namnażanie się bakterii.

Włosie szczoteczki do zębów nie jest w stanie dostać się w tak wąskie szczeliny, przez co miejsca te nie mogą zostać skutecznie wyczyszczone. Poza tym nowo wyrżnięte zęby są bardziej narażone na rozwój próchnicy, ze względu na to, ze zawierają mniej składników mineralnych, a szkliwo w bruzdach jest znacznie cieńsze niż na powierzchni zęba. Niezabezpieczone i niedostatecznie wyczyszczone zęby są pożywką dla baterii próchnico twórczych, dlatego najlepszym rozwiązaniem jest zalakowanie nowo wyrżniętych zębów zarówno mlecznych jak i stałych. Uszczelnienie bruzd spowoduje, że zęby będą bardziej odporne na czynniki wywołujące próchnicę, a fluor, który jest zawarty w laku wzmocni zęby.

Kiedy należy lakować zęby?

Najlepiej wybrać się na wizytę do stomatologa, gdy tylko wyrżną się pierwsze zęby i powtarzać lakowanie gdy będą pojawiać się kolejne. Lakowanie zębów mlecznych  można wykonać u 2-3-letniego dziecka. Natomiast lakowanie zębów stałych rozpoczyna się, gdy tylko wyrżnie się pierwszy ząb trzonowy (szóstka), czyli w wieku 5-8 lat. Zabieg jest kontynuowany u dzieci w wieku 10-13 lat, gdy pojawiają się kolejne zęby boczne: czwórki, piątki i siódemki.

Jak wygląda zabieg?

Najpierw lekarz stomatolog  oczyszcza zęby specjalną pastą z  wodą, osusza się je i w ich zagłębieniach nakłada lak, który utwardzany jest lampą polimeryzacyjną. Zabieg jest całkowicie bezbolesny.  

Czy lakowanie zębów zabezpiecza przed próchnicą?

Próchnica jest chorobą zaraźliwą. Bakterie z jednego zaatakowanego tą chorobą zęba w bardzo szybkim czasie przenoszą się na kolejne – zdrowe. Lakując zęby chronimy przed próchnicą te zęby, które są najbardziej na nią podatne.  

mycie zębów szczoteczka pasta