STOMATOLOGIA ZACHOWAWCZA

stomatologia zachowawcza w Rzeszowie

stomatologia zachowawcza

Stomatologia zachowawcza zajmuje się sposobami zachowania naturalnych właściwości zębów, które mogły zostać utracone wskutek działania zewnętrznych czynników. Najbardziej niebezpieczna dla nich jest oczywiście próchnica, która nieleczona może doprowadzić do groźnych powikłań. Nawet nie zdajemy sobie sprawy, że pojawiające się bóle głowy, szczęki czy ucha mogą być spowodowane nieleczonym zapaleniem miazgi.

Nie powinniśmy zwlekać z wizytą u stomatologa, nawet jeśli zobaczymy niewielką plamkę na zębie. Wbrew pozorom ją również można wyleczyć i to bez konieczności borowania. Plamy demineralizacyjne – czyli pierwsze stadium próchnicy, nie niszczą jeszcze substancji zęba, a jedynie minerały. Możliwe jest ich  uzupełnienie specjalnym preparatem odbudowującym, zawierającym fluor.

Jeśli jednak ubytek jest zbyt duży i naruszone zostały granice szkliwa i zębiny, konieczne będzie oczyszczenie zęba przy użyciu specjalistycznych wierteł. Borowanie nie jest przyjemne, ale to jedyny sposób , aby pozbyć się chorych fragmentów zęba. Osoby, które obawiają się bólu podczas borowania, mogą poprosić stomatologa o znieczulenie miejscowe, które zagwarantuje całkowicie bezbolesne leczenie.

Po dokładnym usunięciu próchnicy stomatolog zakłada wypełnienie, które ochroni odsłonięte tkanki. Obecnie na rynku dostępne są różne rodzaje plomb, w zależności od zapotrzebowania pacjentów. Najpopularniejsze i stosunkowo najtańsze wciąż są wypełnienia kompozytowe i amalgamaty. Ich trwałość obliczana jest jednak na kilka lat, dlatego decydując się na tego rodzaju wypełnienie ryzykujemy, że materiał kompozytowy rozszczelni się i będzie konieczna jego wymiana.

W przypadku bardzo dużych ubytków dentysta może zaproponować wykonanie inlay’a bądź onlay’a. Jest to wypełnienie porcelanowe lub złote, zdecydowanie trwalsze, ale jednocześnie droższe. Wykonuje się je na specjalne zamówienie pacjenta w laboratorium.

Stosunkową nowością są kolorowe plomby, zakładane w przypadku próchnicy u najmłodszych. Dziecko mające możliwość wyboru ulubionego koloru chętniej odwiedza gabinet stomatologiczny i czuje się nieco swobodniej.

Należy pamiętać, że samo wypełnienie można założyć jedynie w przypadku próchnicy w koronie zęba. Jeśli choroba dostała się już w głąb korzenia i zainfekowała miazgę – stomatologia zachowawcza przewiduje jedynie możliwość leczenia kanałowego. Dentysta oczyści komorę zęba z martwej miazgi i przepłucze kanaliki. Tylko w ten sposób uda się zapobiec dalszemu rozprzestrzenianiu choroby i groźnym powikłaniom. Leczenie endodontyczne to ostatnia deska ratunku. Jeśli zlekceważymy i ten etap choroby, najprawdopodobniej będziemy musieli dokonać ekstrakcji czylu usunięcia zęba.

Warto korzystać z możliwości jakie daje stomatologia zachowawcza i wcześnie zapobiegać rozwojowi próchnicy. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem dla każdego, są jego naturalne zęby, choćby plombowane, niż sztuczne zamienniki: implantykoronymosty czy protezy.

stomatologia zachowawcza rzeszów