RTG STOMATOLOGICZNE

Diagnostyka Obrazowania w stomatologii

rtg w stomatologii rzeszów

W obecnych czasach mało kto wyobraża sobie, by leczyć zęby pacjentów bez wykonania zdjęć RTG. Wprawne oko lekarza dentysty potrafi wypatrzeć na zdjęciach rentgenowskich wczesne stadium próchnicy, tzw. zęby zatrzymane, zmiany przy korzeniach, torbiele, ropnie a nawet zmiany nowotworowe. Jest to więc niesamowite wsparcie dla stomatologa, który dzięki wczesnemu wykryciu choroby będzie mógł ja odpowiednio wyleczyć.

Choć aparaty RTG w stomatologii są popularne, to jeszcze do niedawna, mało który gabinet je posiadał i pacjenci byli zmuszeni robić zdjęcia osobno, w szpitalach lub przychodniach, a następnie z wywołanym zdjęciem, udawać się na kolejną wizytę do dentysty.

Obecnie, każdy dobry dentysta stara się mieć na wyposażeniu taki aparat, aby bez konieczności oczekiwania móc zrobić odpowiednie zdjęcia i szybko zdiagnozować i wyleczyć ewentualną chorobę od razu na pierwszej wizycie.

Nasi stomatolodzy mają bezpośredni dostęp do sprzętów, które wykonują takie zdjęcia jak:
– pantomograficzne (panoramiczne)
– cefalometryczne (wykonywane przede wszystkim w ortodoncji)
– punktowe RVG
– tomografię komputerową szczęki i żuchwy
– tomografię komputerową mikro

Wielu pacjentów obawia się szkodliwego wpływu promieniowania i nie docenia korzystnego wpływu użycia aparatów RTG w stomatologii. Warto jednak przypomnieć, że w przypadku promieni rentgena występuje tylko promieniowanie pierwotne oraz rozproszone, nie ma natomiast promieniowania wtórnego. Oznacza to, że tymi promieniami nie można naświetlić ubrań, sprzętu czy ścian. Sam zabieg jest zatem całkowicie bezpieczny, a ubranie ochronne, które dostaje pacjent wystarcza w zupełności i nie trzeba obawiać się szkodliwego wpływu promieniowania na nasz organizm.