RTG W STOMATOLOGII

Prześwietlenia rTG w stomatologii

rtg w stomatologii rzeszów

RTG w stomatologii. W obecnych czasach mało kto wyobraża sobie, by leczyć pacjentów bez zastosowania zdjęć RTG w stomatologii. Wprawne oko lekarza dentysty potrafi wypatrzeć na zdjęciach rentgenowskich wczesne stadium próchnicy, tzw. zęby zatrzymane, zmiany przy korzeniach, torbiele, ropnie a nawet zmiany nowotworowe. Jest to więc niesamowite wsparcie dla stomatologa, który dzięki wczesnemu wykryciu choroby będzie mógł ja odpowiednio wyleczyć.

Choć aparaty RTG w stomatologii są popularne, to jeszcze do niedawna, mało który gabinet je posiadał i pacjenci byli zmuszeni robić zdjęcia osobno, w ośrodkach zdrowia czy przyszpitalnych przychodniach, a następnie z wywołanym zdjęciem, udawać się na kolejną wizytę do dentysty.

Obecnie, każdy dobry dentysta stara się mieć na wyposażeniu taki aparat, aby bez konieczności oczekiwania móc zrobić odpowiednie zdjęcia i szybko zdiagnozować i wyleczyć ewentualną chorobę.

Trzeba sobie jednak zadawać sprawę, że nie każdy stomatolog może, ot tak, zamontować w swoim gabinecie aparat RTG, ze względu na bezpieczeństwo swoje i osób z nim przebywających. Dlatego też, sformułowano odpowiednie przepisy regulujące przede wszystkim wymagania budowlane dla lekarzy zamierzających używać RTG w stomatologii.

Przede wszystkim pomieszczenie, w którym miałby się znajdować taki aparat rentgenowski musi być odpowiednio wysokie – 2,5 m i posiadać powierzchnię 9 m2.  Istotna jest też budowa ścian, które powinny być ceglane o grubości co najmniej 10 cm, a jeśli ten warunek nie zachodzi, powinny zostać  obłożone płytami metalowymi lub ołowianym, o grubości 0,1 mm. Sam montaż podwieszanego aparatu również stanowić problem, ponieważ urządzenie waży 30 – 40 kg i nie każda ściana wytrzyma takie obciążenie. Istnieje wtedy możliwość umieszczenia aparatu RTG na specjalnym wózku, który umożliwi przemieszczanie urządzenia.

Wielu pacjentów obawia się szkodliwego wpływu promieniowania i nie docenia korzystnego wpływu użycia aparatów RTG w stomatologii. Warto jednak przypomnieć, że w przypadku promieni rentgena występuje tylko promieniowanie pierwotne oraz rozproszone, nie ma natomiast promieniowania wtórnego. Oznacza to, że tymi promieniami nie można naświetlić ubrań, sprzętu czy ścian. Sam zabieg jest zatem całkowicie bezpieczny, a ubranie ochronne, które dostaje pacjent wystarcza w zupełności i nie trzeba obawiać się szkodliwego wpływu promieniowania na nasz organizm.

Niektórzy badacze przestrzegają jednak przed wykonywaniem badań RTG w sytuacjach nieuzasadnionych i bez odpowiedniego przeszkolenia personelu.

BĄDŹ Z NAMI NA: