ZABIEGI REFUNDOWANE PRZEZ NFZ
Zabiegi wykonywane na
narodowy fundusz zdrowia
Jakie zabiegi refunduje NFZ?
Każdy kto pracuje i co miesiąc płaci składki na ubezpieczenie zdrowotne ma prawo do teoretycznie bezpłatnej opieki zdrowotnej, w którą wchodzi także opieka dentystyczna. Jeśli liczymy jednak, że na koszt państwa wyleczymy wszystkie zęby, w dowolnym czasie, jesteśmy w wielkim błędzie, ponieważ Narodowy Fundusz Zdrowia refunduje tylko niektóre zabiegi. Dobrze jest zapoznać się z tą listą zanim udamy się do dentysty, żeby później nie zdziwiły nas koszty wizyty.
Wszyscy ubezpieczeni pacjenci mogą na koszt państwa skorzystać z kilku świadczeń ogólnostomatologicznych, na które składa się:
– badanie lekarskie stomatologiczne oraz instruktaż higieny jamy ustnej (raz w roku),
– kontrolne badanie lekarskie (trzy razu do roku);
– leczenie endodontyczne, inaczej kanałowe, ale tylko zębów jednokanałowych, najczęściej od jedynek do trójek;
– leczenie próchnicy;
– usunięcie złogów nazębnych;
– zdjęcie RTG zewnątrzustne;
– usunięcie zęba;
– niektóre zabiegi chirurgiczne;
– leczenie protetyczne z zastosowaniem protezy akrylowej w szczęce i żuchwie (raz na pięć lat);
– naprawa protezy (raz na dwa lata).
Możemy skorzystać także z bezpłatnego leczenia ortodontycznego, na które składa się:
– leczenie z zastosowaniem aparatu ruchomego (do 12 r. ż.);
– kontrola rezultatów leczenia po jego zakończeniu (do 13 r. ż.);
– naprawa aparatu ortodontycznego (do 13 r. ż.);
– szlifowanie zębów w ramach korekty;
– dziecięca proteza całkowita i częściowa.
Zabiegi jakie refunduje NFZ, dzieciom i młodzieży, która nie ukończyła 18 roku życia, to przede wszystkim: lakierowanie zębów stałych, leczenie próchnicy zębów mlecznych, lakowanie (do 7 r. ż.), kosmetyczne pokrycie niedorozwoju szkliwa w zębach stałych, leczenie chorób przyzębia oraz zabiegi chirurgiczne, m.in. operacyjne odsłonięcie zatrzymanego zęba, operacyjne usunięcie zawiązków zębów, resekcja wierzchołka korzenia zębów przednich oraz poszerzone leczenie endodontyczne.
Czytając tę krótka listę, pozostaje smutna refleksja, że w większości na koszt państwa możemy bez ograniczeń wyrywać sobie zęby, i leczyć ubytki nieestetycznymi wypełnieniami, a jeśli marzy się nam piękny uśmiech, to lepiej skorzystać z usług prywatnego stomatologa i nie marnować czasu na oczekiwanie w kolejce. Warto zauważyć, że materiały, które w ramach bezpłatnego leczenia przysługują pacjentom, nie są ani dobre jakościowo ani estetyczne, czego przykładem jest choćby amalgamatowa plomba służąca do wypełnień ubytków próchniczych, która nie dość, że ma brzydka szarą barwę, to jeszcze jest nietrwała i łatwo się rozszczelnia.
Podobnie jest w przypadku akrylowych protez, których darmową wymianę mamy zagwarantowaną raz na pięć lat, a naprawę raz na dwa lata, co jest zdecydowanie niewystarczające. Źle dopasowana, czy skrzywiona proteza, może nie tylko powodować dyskomfort u pacjenta, ale również wywoływać ból i groźne powikłania.