STOMATOLOGIA DZIECIĘCA

Stomatologia dziecięca w Rzeszowie

stomatologia dziecięca

Teoretycznie każdy stomatolog może zajmować się leczeniem ząbków u naszych maluchów. Jednak specyfika budowy aparatu zębowego u dzieci wymaga, aby zajmował się nimi dobrze wykwalifikowany dentysta, stąd wyodrębnienie nowej specjalizacji jaką jest stomatologia dziecięca (pedodoncja).

W obrębie tej gałęzi stomatologii znajduje się m.in. leczenie zębów mlecznych, zaburzenia ząbkowania oraz działania profilaktyczne. Najczęstszym problemem z jakim w Polsce spotyka się stomatologia dziecięca jest próchnica zębów.

Przyczynia się do tego przede wszystkim zła higiena jamy ustnej u maluchów i jest to niestety wina ich rodziców, którzy nie uczą jak myć zęby i nie zwracają uwagi na to, czy dziecko w ogóle je umyło.

Kolejny problem to złe odżywianie: nadmierne spożywanie słodyczy, picie słodkich napojów i podjadanie między posiłkami. Zalegające na zębach resztki pokarmów stwarzają idealne warunki do rozwoju próchnicy.

Bardzo dużym błędem, którego niestety dopuszczają się rodzice jest również lekceważenie problemów z zębami u dziecka i negatywne przekonanie, że skoro mleczaki wypadają to nie trzeba o nie odpowiednio dbać. Tymczasem nieleczona próchnica, nawet na zębach mlecznych, może prowadzić do chorób przyzębia, bardzo bolesnego zapalenia miazgi, a w rezultacie do utraty zęba.

Braki w uzębieniu mogą z hamować rozwój kości i w przyszłości powodować wady zgryzu, przemieszczenia się zębów, ich nadmiernego stłoczenia w jednym miejscu oraz zahamowania bądź nieprawidłowego rozwoju zębów stałych. Szczególnie niebezpieczne są też ropne stany zapalne zęba, które mogą zainfekować cały organizm.

Niezwykle ważne jest zatem, aby już od najmłodszych lat nauczyć nasze dzieci odpowiedniej higieny jamy ustnej. Wizyty kontrolne u stomatologa, regularne dokładne szczotkowanie zębówlakowanie zębów, dieta bogata w witaminy A, D, C to prosty sposób na uniknięcie problemów w przyszłości.

Znalezienie dobrego dentysty, który zajmie się naszym dzieckiem może być problematyczne. Nasz gabinet specjalizuje się w stomatologii dziecięcej, starając się, żeby wizyta u dentysty nie była dla malucha traumą. Łagodne usposobienie stomatologa i wprowadzanie ciekawych rozwiązań, do których mali pacjenci podchodzą z wielkim entuzjazmem, a które stomatologia dziecięca traktuje jako wsparcie leczenia to cechy dobrego pedodonty. Zobacz listę naszych lekarzy specjalistów i umów się na wizytę ze swoim dzieckiem!

stomatologia dziecięca rzeszów