STOMATOLOGIA DZIECIĘCA

Stomatologia dziecięca w Rzeszowie

stomatologia dziecięca

Teoretycznie każdy stomatolog może zajmować się  leczeniem ząbków u naszych maluchów. Jednak specyfika budowy aparatu zębowego u dzieci wymaga, aby zajmował się nimi dobrze wykwalifikowany dentysta, stąd wyodrębnienie nowej specjalizacji jaką jest stomatologia dziecięca i przygotowywanie przez gabinety dentystyczne ofert skierowanych wyłącznie do najmłodszych i ich  rodziców.

W obrębie stomatologii dziecięcej znajduje się m.in. leczenie zębów mlecznych, leczenie zębów stałych niedojrzałych, zaburzenia ząbkowania oraz działania profilaktyczne. Najczęstszym problemem z jakim w Polsce spotyka się stomatologia dziecięca jest próchnica zębów. Choroba ta, w krajach wysoko rozwiniętych praktycznie nie występuje, u nas jednak, wciąż jest na porządku dziennym.

Przyczynia się do tego przede wszystkim zła higiena jamy ustnej u maluchów i jest to niestety wina ich rodziców, którzy nie uczą jak myć zęby i nie zwracają uwagi na to, czy dziecko w ogóle je umyło.

Kolejny problem to złe odżywianie: nadmierne spożywanie słodyczy, picie słodkich napojów i podjadanie między posiłkami. Zalegające na zębach resztki pokarmów stwarzają idealne warunki do rozwoju próchnicy.

Karygodnym błędem, którego, niestety, dopuszczają się rodzice jest również lekceważenie problemów z zębami u dziecka i naiwne przekonanie, że skoro mleczaki wypadają to nie trzeba o nie odpowiednio dbać. Tymczasem nieleczona próchnica, nawet na zębach mlecznych, może prowadzić do bardzo bolesnego zapalenia miazgi, a w rezultacie do utraty zęba.

Braki w uzębieniu mogą z kolei hamować rozwój kości i powodować wady zgryzu, przemieszczenia się zębów, ich nadmiernego stłoczenia w jednym miejscu oraz zahamowania rozwoju zęba stałego. Szczególnie niebezpieczne są też ropne stany zapalne zęba, które mogą zainfekować cały organizm. Niezwykle ważne jest zatem, aby już od najmłodszych lat nauczyć nasze dzieci odpowiedniej higieny jamy ustnej. Wizyty kontrolne u stomatologa, regularne, dokładne szczotkowanie zębówlakowanie zębów, dieta bogata w witaminy A, D, C to prosty sposób na uniknięcie problemów w przyszłości.

Znalezienie dobrego dentysty, który zajmie się naszym dzieckiem nie będzie problemem. Coraz więcej gabinetów specjalizuje się w stomatologii dziecięcej, starając się, żeby wizyta u dentysty nie była dla malucha traumą. Barwnie pomalowane ściany, opieka w poczekalni czy nawet możliwość założenia kolorowej plomby to niezwykle ciekawe rozwiązania, do których mali pacjenci podchodzą z wielkim entuzjazmem, a które stomatologia dziecięca traktuje jako wsparcie leczenia .

BĄDŹ Z NAMI NA:

stomatologia dziecięca rzeszów