PROTEZY

Protezy zębowe - Akrylowe, stałe Ruchome

protezy rzeszów

Nieodpowiednia dbałość o higienę jamy ustnej i  brak wizyt kontrolnych u stomatologa mogą spowodować prawdziwe spustoszenie wśród naszych zębów. Próchnica i zapalenie miazgi to tylko początek problemów, które mogą zakończyć się ekstrakcją lub wypadnięciem nawet wszystkich zębów.

PROTEZY ZĘBOWE RZESZÓW

Na szczęście nawet osoby, które po latach zaniedbań i utracie zębów, chciałyby odzyskać piękny uśmiech mają jeszcze szansę. W ich przypadku możliwe jest wykonanie protezy zębowej, która z powodzeniem zastąpi brakujące zęby, choć oczywiście już nigdy nie odzyskamy naturalnego komfortu podczas spożywania posiłków czy rozmawiania.

Ze względu na różne rodzaje protez, w wyborze tej najlepszej dla nas, powinien nam doradzić dentysta. W pierwszej kolejności trzeba zastanowić się czy nasza proteza ma być pełna czy częściowa. Zależy to od ilości brakujących zębów.

Proteza częściowa przewidziana jest dla osób z częściowym brakiem uzębienia. Opiera się ona na metalowej ramce i jest mocowana do naturalnych, pozostałych zębów. Czasami to korona zębowa służy za jej zakotwiczenie. Proteza częściowa jest wyjmowana i może stanowić alternatywę do mocowanych na stałe mostów.

Protezy pełne są stosowane w przypadku rozległych lub całkowitych braków w uzębieniu. Górna część zakrywa podniebienie, natomiast dolna – ma kształt podkowy. Aby je zamocować należy usunąć wszystkie pojedyncze zęby, które pozostały w naszej jamie ustnej oraz poczekać na wygojenie tkanek. Niestety wiąże się to z kilkutygodniową a nawet miesięczną koniecznością pozostawania bez zębów. Jest to niezbyt komfortowa sytuacja dla pacjenta, dlatego stworzono protezy pełne bezpośrednie, umożliwiające natychmiastowe umocowanie ich na dziąsłach. Po kilku miesiącach konieczne jest jednak ponowne dopasowywanie takiej protezy, ponieważ kość podpierająca zęby może zmienić swój kształt w trakcie gojenia, a co za tym idzie – spowodować obluzowanie protezy.

Początkowo, założona proteza może powodować  poczucie dyskomfortu podczas jedzenia czy rozmawiania. Mięśnie policzków oraz język uczą się przystosowywać do nowej sytuacji i przytrzymywać protezę. Może też pojawić się nadprodukcja śliny lub bolesność. Taki stan może trwać nawet kilka miesięcy, jeśli jednak doszło do podrażnienia śluzówki, konieczna jest konsultacja ze stomatologiem.

Ze względu na zużywanie się protez, raz na jakiś czas konieczne jest wykonanie nowej podstawy. Poprawi to komfort pacjenta podczas codziennych sytuacji. Konieczne są też regularne wizyty kontrolne u stomatologa, który zadecyduje o wymianie protezy oraz sprawdzi jak o nią dbamy.

Chociaż proteza to nie naturalne uzębienie – również trzeba o nią dbać i regularnie szczotkować a po wyjęciu umieścić w specjalnym roztworze lub w czystej letniej wodzie. Uniemożliwi  to wyschnięcie protezy, które mogłoby spowodować jej zniekształcenie.

protetyka rzeszów
protetyka uzupełnienia rzeszów