CHIRURG SZCZĘKOWY

Chirurg Szczękowy Rzeszów

endodoncja rzeszów leczenie kanałowe

Chirurgia szczękowo-twarzowa to dziedzina z pogranicza medycyny i stomatologii ogólnej, zajmująca się leczeniem operacyjnym jamy ustnej oraz okolic przyległych. Należy rozróżnić chirurgię stomatologiczną od medycznej, która zajmuje się leczeniem bardzo poważnych schorzeń np. urazów twarzoczaszki, cofnięcia żuchwy lub szczęki czy nowotworów. Leczenie dentystyczne, które przeprowadza chirurg szczękowy to najczęściej operacyjne usunięcia zębów czy podnoszenie dna zatoki szczękowej.

Coraz częstszym zabiegiem  w przypadku chirurgii jamy ustnej jest odbudowanie wyrostka zębodołowego, w który później będzie wszczepiony implant. Takie leczenie stosuje się u osób, które w wyniku źle przeprowadzonej ekstrakcji zęba, osteoporozy lub z powodu urazu mechanicznego utraciły wyrostek zębodołowy. Odbudowanie kości szczęki lub żuchwy jest niezbędne do dalszego leczenia implantacyjnego. Pozwala też odzyskać naturalne funkcje żucia i poprawia estetykę wyglądu naszych zębów.

Chirurg szczękowy, który chce odbudować wyrostek zębodołowy, pobiera fragment kości z miejsca które nie będzie widoczne. Następnie umieszcza ją tam, gdzie występuje niedobór kości a ma być wszczepiony implant. Okolice przeszczepu wypełnia się specjalnymi biomateriałami lub membranami zaporowymi zwiększającymi powodzenie zabiegu. Na tak odbudowanym fragmencie kości, po kilku miesiącach można przeprowadzać zabieg wszczepienia tytanowego implantu zastępującego korzeń zęba.

Dzięki zastosowaniu najnowszej metody jaką jest piezochirurgia, stomatolog potrafi wykonać cięcie wybiórcze, czyli tylko tkanek twardych zmineralizowanych, a miejsce wykonania nacięcia prawie nie krwawi. Chirurg szczękowy, stosując tę metodę może pozyskać  fragmenty tkanki kostnej, konieczne do przeprowadzenia zabiegu implantacji. Ponadto, piezochirurgia sprawdza się podczas zabiegów podnoszenia dna zatoki szczękowej oraz przy ekstrakcji nieprawidłowo rosnących lub niewyrżniętych zębów.

Wraz z rozwojem stomatologii i nowoczesnych metod leczenia, zabiegi stomatologiczne wymagające interwencji chirurga szczękowego są coraz częściej przeprowadzane w gabinetach dentystycznych, bez konieczności hospitalizacji. Mimo tego należy pamiętać, że zabieg choćby operacyjnego usunięcia zęba jest bardziej skomplikowany niż standardowa ekstrakcja, dlatego  należy podejść do tego niego bardzo poważnie, niczym do operacji w warunkach szpitalnych.

Każdy, nawet najmniejszy zabieg stomatologiczny jest ingerencją w nasz organizm i zanim się mu poddamy powinniśmy porozmawiać ze stomatologiem, przeprowadzić odpowiednie badania i wykluczyć choroby, które mogłyby spowodować powikłania podczas operacji. Szukając odpowiedniego lekarza, należy zwrócić uwagę, żeby wybrany przez nas chirurg szczękowy był doświadczonym specjalistą i ukończył odpowiednie studia. W żadnym wypadku takiego leczenia nie może podejmować się zwykły stomatolog.

rzeszów leczenie kanałowe