ORTODONCJA

Ortodoncja w Rzeszowie - Dobry ortodonta w Rzeszowie

Rzeszów dobry ortodonta

Nie każdy może pochwalić się równymi białymi ząbkami, które przy uśmiechaniu się nadają blasku naszej twarzy. Niestety coraz więcej osób ma problemy i wady zgryzu, które nieleczone mogą prowadzić do komplikacji. Krzywe zęby nie dość, że nieestetyczne, mogą sprawiać  kłopoty podczas jedzenia, a nawet rozmawiania. Tym problemom może jednak zaradzić ortodoncja.

Do niedawna istniało przekonanie, że tylko dzieci mogą nosić aparat ortodontyczny, nie jest to jednak prawdą. Nie ma ścisłego przedziału wiekowego, w którym prowadzi się leczenie ortodontyczne – oczywiście, im wcześniej zadbamy o stan naszego uzębienia tym lepiej. Obecnie jednak również osoby dorosłe  mają szansę na wyprostowanie swojego zgryzu.

Częstymi objawami, które powinny skłonić do konsultacji ortodontycznej są m.in.:

– asymetria rysów twarzy,
– wady wymowy,
– oddychanie ustami,
– nadmiernie cofnięta bródka.

Ostateczną decyzję co do założenia aparatu na zęby podejmuje jednak lekarz ortodonta. Po konsultacji z pacjentem i ocenie stanu jego uzębienia oraz ewentualnych problemów zdrowotnych w obrębie jamy ustnej, może on zdecydować o  możliwości noszenia aparatu stałego, bądź też wyjmowanego.

Wsparciem w leczeniu krzywego zgryzu są również ćwiczenia mięśni twarzy, stosowane w logopedii. Ortodonta może je zalecić jako wsparcie przy stosowaniu aparatu lub jako  samodzielną terapię. Ortodoncja bowiem, służy nie tylko zachowaniu zdrowia zębów, ale również niwelowaniu wad wymowy, a przez to lepszemu samopoczuciu.

Istotnym czynnikiem, mającym wpływ na noszenie aparatu ortodontycznego jest  odpowiednia higiena jamy ustnej. Należy regularnie szczotkować zęby i przestrzenie pomiędzy nimi, używać nici dentystycznych i płynów doustnych  po każdym posiłku, aby zapobiec powstaniu próchnicy. Jest to najczęstsze powikłanie u osób z aparatem, wynikające z ich niezdyscyplinowania.

Zanim więc stomatolog zdecyduje się na założenie aparatu, powinien upewnić się, że pacjent będzie dbał o czystość swoich zębów. W przeciwnym razie, lepiej zrezygnować z leczenia ortodontycznego niż zainfekować zęby próchnicą, która nieleczona może doprowadzić do zapalenia miazgi zęba, a w rezultacie nawet jego utraty.

Warto też wiedzieć, że ortodoncja zajmuje się nie tylko wadami zgryzu, ale również badaniem narządu żucia u dzieci i leczeniem ewentualnych zaburzeń w jego obrębie.

BĄDŹ Z NAMI NA: