ORTODONCJA

Dobry ortodonta w Rzeszowie

Rzeszów dobry ortodonta

Nie każdy może pochwalić się równymi białymi zębami, które przy uśmiechaniu się dodają blasku naszej twarzy. Niestety coraz więcej osób ma problemy z wadą zgryzu, która nieleczona może prowadzić do wielu zmartwień. Krzywe zęby nie dość, że są nieestetyczne, to również mogą sprawiać  trudności podczas jedzenia, a nawet rozmawiania. Tym problemom może jednak zaradzić ortodoncja.

Do niedawna istniało przekonanie, że tylko dzieci mogą nosić aparat ortodontyczny, nie jest to jednak prawdą. Nie ma ścisłego przedziału wiekowego, w którym prowadzi się leczenie ortodontyczne – oczywiście, im wcześniej zadbamy o stan naszego uzębienia tym lepiej. Obecnie jednak również osoby dorosłe  mają szansę na wyprostowanie swojego zgryzu.

Częstymi objawami, które powinny skłonić do konsultacji ortodontycznej są m.in.:

– nierówne i stłoczone zęby,
– asymetria rysów twarzy,
– wady wymowy,
– oddychanie ustami,
– nadmiernie cofnięta lub wysunięta bródka.

Ostateczną decyzję co do założenia aparatu na zęby podejmuje jednak lekarz ortodonta. Po konsultacji z pacjentem i ocenie stanu jego uzębienia oraz ewentualnych problemów zdrowotnych w obrębie jamy ustnej, może on zdecydować o  możliwości noszenia odpowiedniego aparatu.

Rodzaje aparatów ortodontycznych, stosowanych przez naszego ortodontę:

– metalowy
– samoligaturujący
nakładkowy Invisalign
– nakładkowy Clear Aligner
– ruchomy (dla dzieci i młodzieży)
– retencyjny

Istotnym czynnikiem, mającym wpływ na noszenie aparatu ortodontycznego jest  odpowiednia higiena jamy ustnej. Należy regularnie szczotkować zęby i przestrzenie pomiędzy nimi, używać nici dentystycznych i płynów doustnych. Bardzo ważne jest utrzymywanie prawidłowej higieny jamy ustnej, szczególnie w przypadku aparatów stałych. Jej brak prowadzi do powstawania płytki nazębnej, ubytków próchniczych, a to niestety wydłuża okres leczenia.

Wsparciem w leczeniu krzywego zgryzu są również ćwiczenia mięśni twarzy, stosowane w logopedii. Ortodonta może je zalecić jako wsparcie przy stosowaniu aparatu lub jako samodzielną terapię. Ortodoncja bowiem, służy nie tylko do prostowania zębów, ale również niwelowania wad wymowy, a przez to lepszemu samopoczuciu. W zależności od rodzaju wady zgryzu, wieku Pacjenta i rodzaju aparatu ortodontycznego, leczenie trwa przez około 1-3 lat.

Zanim więc stomatolog zdecyduje się na założenie aparatu, powinien upewnić się, że pacjent będzie dbał o czystość swoich zębów. W przeciwnym razie, lepiej zrezygnować z leczenia ortodontycznego niż zainfekować zęby próchnicą, która nieleczona może doprowadzić do zapalenia miazgi zęba, a w rezultacie nawet jego utraty.