KLUB WIEWIÓRKI

klub wiewiórki rzeszów

Dbanie o zdrowy styl życia i zapobieganie chorobom jamy ustnej to jeden z naszych priorytetów. Niestety według najnowszych badań, ok. 80% dzieci w szkołach podstawowych ma próchnicę, natomiast 18% wcale nie widuje lekarza stomatologa. Dlatego też, specjalnie dla Was przygotowaliśmy Poradnik Wiewiórki, opisujący jak sprawić, aby mycie zębów stało się nawykiem i przyjemnością. Poniżej prezentujemy niektóre z najważniejszych porad dotyczących właściwej higieny jamy ustnej u dziecka. Będziemy systematycznie dodawać nowe materiały. Jesteśmy otwarci na propozycje Wasze i Waszych pociech.

klub wiewiórki
szczoteczki

Zaczynamy szczotkowanie! Gotowi … Start!

Dobierz odpowiednią szczoteczkę i pastę do zębów dla Twojego dziecka, uwzględniając jego wiek oraz wielkość buzi. Pozwól maluchowi wybrać kolor szczoteczki i kubeczka. Możecie kupić też szczoteczkę dla ulubionego misia.

mycie zębów

Świeć przykładem!

Myj zęby wspólnie z dzieckiem, dając mu dobry przykład. Szczotkujcie zęby starannie, najlepiej przed lustrem, aby kontrolować ruchy szczoteczki.

uśmiech

Mycię zębów = zabawa!

Spraw, aby dziecko traktowało mycie zębów jako zabawę, a nie przykry obowiązek. Odmierzajcie czas na różne sposoby np. słuchając muzyki, która trwa tyle, ile wymagany czas szczotkowania. Możecie nazwać swoje ząbki.

dzieci

Nagradzaj i motywuj!

Nagradzaj za mycie zębów (ale nie słodyczami!). Możecie zorganizować konkurs, kto je lepiej umyje. Za każdorazowe poprawne szczotkowanie przyznawaj punkty w formie np. uśmiechów. Po uzbieraniu wystarczającej ilości, pozwól dziecku wybrać nagrodę.

z rodzicami

Poznaj dziecko z stomatologiem

Wybierzcie się z dziećmi na wspólną wizytę u dentysty. Nie straszcie ich stomatologiem. Znajdźcie gabinet przyjazny maluchom, albo taki, którego specjalnością jest stomatologia dziecięca.

słodycze

Unikajcie słodyczy

Przypominaj dziecku, aby nie podjadało słodyczy i nie piło słodkich napojów, zwłaszcza po wieczornym myciu zębów. Spróbuj zamienić niezdrowe przekąski na owoce i warzywa.

ząbek

Wypadł pierwszy ząbek? Nie pomiń tej chwili

Przygotuj dziecko na utratę zębów mlecznych. Przekonaj je, że to nic strasznego. Jeśli Twoje dziecko właśnie straciło pierwszy ząbek, sfotografujcie to wydarzenie i prześlijcie nam Wasze zdjęcia. Umieścimy je w specjalnym albumie na Facebooku*!

klub wiewiórki dymek 1
klub wiewiórki dymek 2
klub wiewiórki dymek 3
szczotkowanie wewnętrznych powierzchni zębów

Zaczynaj od szczotkowanie wewnętrznych powierzchni zębów – to o nich właśnie zapominamy najczęściej! Ważne jest, by ustawiać początkowo szczoteczkę pod kątem 45 stopni do zęba, na granicy dziąseł.

szczotkowanie zewnętrznych powierzchni zębów

Równie ważne, bo najbardziej widoczne, są zewnętrzne powierzchnie zębowe. Czyść je jako drugie w kolejności – wymiataj zanieczyszczenia na zewnątrz, od dziąsła. Czynność powtarzaj 5 razy w jednym miejscu.

szczotkowanie górnych powierzchni zębów

Górne powierzchnie żujące zębów nie powinny pozostać pominięte podczas szczotkowania. Każdy ząb jest ważny, więc staramy się o nie zadbać pojedynczo.

szczotkowanie dolnych powierzchni zębów

Dolne powierzchnie żucia możesz czyścić jako pierwsze, gdy masz skłonności do próchnicy. Powierzchnie styczne są niedostępne dla szczoteczki – użyj nici dentystycznej.