PIERWSZA POMOC STOMATOLOGICZNA

Konsultacje Stomatologiczne Rzeszów

ból zęba rzeszów leczenie

Zapewne każdy z nas miał kiedyś do czynienia z bólem zęba. Ostry, przeszywający, pulsujący – zależnie od osoby i rodzaju schorzenia, nieraz naprawdę potrafi uprzykrzyć życie. Wiele osób stara się walczyć z bólem, poprzez stosowanie domowych  sposobów – ziołowych naparów i płukanek czy po prostu tabletek przeciwbólowych. Warto jednak zdać sobie sprawę, że tego typu rozwiązania przynoszą tylko chwilowe rezultaty i prędzej czy później będziemy musieli udać się do dentysty.  

Należy więc, przedwcześnie zadbać o odpowiednią higienę jamy ustnej i wizyty kontrolne u stomatologa, aby w przyszłości niepotrzebnie nie cierpieć. Kiedy ból zęba staje się nie do zniesienia, konieczna jest pierwsza pomoc stomatologiczna. Dentysta nie tylko przepisze leki, odpowiednie antybiotyki, ale przede wszystkim zdiagnozuje jego przyczynę i spróbuje ją usunąć.

Najczęściej zęby bolą nas z powodu nieleczonej próchnicy, a w efekcie powstałego stanu zapalnego miazgi. Mogą jednak pojawić się także bóle spowodowane leczeniem kanałowym, (niedokładnym oczyszczeniem kanału, prowadzącym do rozwoju bakterii po plombą), owrzodzeniem dziąseł, wyrzynaniem się zębów mądrości, złamaniem zęba czy nawet zakładaniem samej plomby.

Powodem, dla którego plomba – zamiast okazać się ratunkiem, jest przyczyną kolejnego cierpienia – może być stopień uszkodzenia miazgi oraz amalgamaty stosowane przez dentystę. Jeśli próchnica była głęboka, możliwe, że po założeniu plomby, ból będzie się utrzymywał nawet przez dwa tygodnie. Jeśli jednak nie ustąpi samoistnie, należy zgłosić się do stomatologa, który najprawdopodobniej zastosuje leczenie kanałowe.

Nie warto zwlekać, aż ból będzie nie do wytrzymania, ponieważ w takich przypadkach może dojść do powikłań, bólu całej szczęki, głowy i ucha oraz zapalenia okostnej. W takich przypadkach pierwsza pomoc stomatologiczna nie powinna być traktowana jako ostatnia deska ratunku, gdyż może to oznaczać ekstrakcję nawet kilku zębów. Wiele gabinetów dentystycznych, wychodząc naprzeciw potrzebom pacjentów oferuje swoje usługi nawet do późnych godzin wieczornych.

Tym sposobem wymówka, że nie mamy czasu udać się do stomatologa nie jest prawdziwa. W każdej większej miejscowości prowadzone są też dyżury nocne i oferowana jest pierwsza pomoc stomatologiczna w nagłych przypadkach. Zastanówmy się więc, czy warto obciążać wątrobę tabletkami przeciwbólowymi i męczyć się kilka dni czy nawet tygodni, skoro i tak nie unikniemy wizyty u stomatologa.

konsultacje stoamtologiczne rzeszów