Zdjęcie panoramiczne zębów

zdjęcie panoramiczne zębów rzeszów

Badanie panoramiczne polega na wykonaniu zdjęć warstwowych. Wykonuje się je do ogólnej diagnostyki stomatologicznej; diagnostyki ortodontycznej – do ocenienia stanu zębów wyrzynających się; diagnostyki chirurgicznej – do lokalizacji zębów zatrzymanych i diagnostyki torbieli i zmian nowotworowych; do oceny stanu kości i tkanek zęba przed wydaniem niezbędnych zaświadczeń i przed leczeniem implantologicznym; do określenia urazów kości i stanu przyzębia, a także przed leczeniem protetycznym

Przebieg wykonania zdjęcia panoramicznego zębów

Tak jak przy każdej procedurze stomatologicznej, tak i przy wykonywaniu zdjęcia panoramicznego muszą zostać zachowane odpowiednie warunki. Pacjent powinien zostać zabezpieczony ochronnym fartuchem z gumy ołowiowej – chociaż promieniowanie przy wykonywaniu zdjęcia panoramicznego wynosi 1,9 μSv (mikrosiwerta), czyli tyle, co przebywanie kilka dni na Ziemi (roczna dawka promieniowania ziemskiego wynosi 2,4 mSv (milisiwerta). By nie zaburzyć obrazu, z jamy ustnej powinny zostać wyjęte protezy osadzone na metalu i inne metalowe elementy zlokalizowane przy głowie takie jak kolczyki czy łańcuszki. Po założeniu ochronnego fartucha i jednorazowych osłon na części urządzenia do wykonywania zdjęć lekarz przystępuje do ułożenia Pacjenta względem aparatu i aparatu względem Pacjenta. Urządzenie wykonujące zdjęcie okrąża głowę dookoła, a całość badania trwa od 18 do 20 sekund. 

Wskazania i przeciwwskazania do wykonania zdjęcia panoramicznego zębów

Głównym wskazaniem do wykonania zdjęcia panoramicznego jest wspomniana wyżej diagnostyka. Zdjęcie takie wykonuje się również w przypadku urazu lub bólu o niewyjaśnionej, niewidocznej gołym okiem przyczynie. Zdjęcie panoramiczne jest bezpieczne dla Naszego zdrowia, jednak może wpływać na tkanki embrionalne, czyli na płód. Kategorycznym przeciwwskazaniem do wykonania tego zdjęcia jest więc ciąża w każdym jej okresie.

Zdjęcie panoramiczne zębów cena

Cena zdjęcia panoramicznego jest uzależniona od Gabinetu, w którym jest ono wykonywane. Zazwyczaj są to kwoty od 80 do 120 złotych. W Naszym Gabinecie wykonanie zdjęcia kosztuje 100 złotych i dla każdego Pacjenta jest ono drukowane, nagrywane na płytę CD lub przesyłane na adres e-mailowy wskazany przez Pacjenta.