IMPLANTY W JEDEN DZIEŃ

Implanty w jeden dzień - i możesz się śmiać!

implanty w 1 dzień rzeszów

Implanty w jeden dzień to zabieg co raz częściej wykonywany w Rzeszowie. Korzystają z niego też turyści, którzy w ramach tzw. turystyki dentystycznej przylatują do Polski aby skorzystać z taniej możliwości wstawienia implantów.

Utrata pojedynczego zęba, czy to w wyniku urazu czy też próchnicy dla każdego jest przykrym doświadczeniem. Nieestetyczna luka miedzy zębami razi i utrudnia przeżuwanie. Sprawia też, że czujemy się niekomfortowo podczas rozmów i uśmiechania się.

Do niedawna alternatywą dla osób, które straciły zęby, były wyjmowane protezy. Niestety choć wyglądały w miarę ładnie, nie były komfortowe dla pacjentów.

Ciągła obawa przed „spadnięciem” protezy uniemożliwiała swobodne zachowanie, a zabudowane podniebienie znacznie obniżało komfort przeżuwania pokarmów. Z myślą o tych, którzy stracili jeden, kilka, a nawet wszystkie zęby, powstały biokomaptybilne implanty imitujące korzeń zęba. Tytanowa śruba wkręcana w dziąsło umożliwia umieszczenie na niej korony, mostu a nawet protezy – gwarantując stabilność i oparcie. Implanty wyglądają jak naturalne zęby i są nie do odróżnienia dla osób postronnych.

Proces zakładania implantu polega na nacięciu dziąsła i wkręceniu w nie tytanowej śruby. Zabieg ten trwa ok. 30-60 minut. Następnie, dziąsło się zaszywa i czeka na wygojenie rany. Dopiero po kilku miesiącach, ponownie nacina się dziąsło i umieszcza na nim koronę, która ma zastąpić brakujący ząb. Efekty zastosowania implantu są więc widoczne dopiero po kilkunastu miesiącach od rozpoczęcia leczenia.

Na szczęście dla wszystkich, którym zależy na jak najszybszym rozwiązaniu, opracowano metodę implanty w jeden dzień umożliwiającą natychmiastowe obciążenie tytanowej śruby koroną zęba. W ten sposób nie musimy kilkakrotnie nacinać dziąsła ani czekać ponad pół roku na zamaskowanie ubytku. Możemy cieszyć się efektami już po jednej wizycie w gabinecie stomatologicznym. Ten sposób implantacji nazwano implanty w godzinę.

Aby jednak móc poddać się zabiegowi wszczepienia tytanowych śrub, czy to metodą tradycyjną, czy też wybierając implanty w jeden dzień, powinniśmy udać się na badania krwi. Zanim dojdzie do jakiegokolwiek zabiegu chirurgicznego, lekarz stomatolog na pewno omówi z nami plan leczenia i przeprowadzi szczegółowy wywiad. Niestety nie wszystkie osoby, mogą korzystać z dobrodziejstw implantologii. Szczególnie ostrożnie do tych zabiegów powinni podchodzić pacjenci, mający problemy z krzepnięciem krwi, chorzy na raka, nowotwory oraz nałogowi palacze. Niektórzy muszą natomiast skorzystać z zabiegów przedimplantacyjnych np. podnoszenia dna zatoki szczękowej czy rekonstrukcji wyrostka zębodołowego.  W takich sytuacjach nie obejdzie się bez interwencji chirurga szczękowego i kilku dodatkowych miesięcy leczenia.

Decydując się na zbieg wszczepienia tytanowej śruby w nasze dziąsło, powinniśmy  zastanowić się, jakie rozwiązanie będzie dla nas najlepsze. Czy wolimy czekać kilka miesięcy i stopniowo poddawać się kolejnym etapom zabiegów, czy też zastosować implanty w jeden dzień. Obydwa zabiegi niosą ze sobą niewielkie ryzyko powikłań i niepowodzenia, dlatego warto zapytać swojego stomatologa o możliwość jednoczesnego umieszczenia implantu i korony zęba. Jest o zdecydowanie szybsze rozwiązanie, dla tych, którzy nie wyobrażają sobie nieestetycznych luk w swoim uśmiechu.