PROFILKATYKA

Profilaktyka stomatologiczna w Rzeszowie

profilaktyka stomatologiczna rzeszów

Profilaktyka stomatologiczna – moda czy konieczność? Każdy zapewne zna powiedzenie: „lepiej zapobiegać niż leczyć”, jednak mało kto stosuje je  na co dzień. Tymczasem, profilaktyka, zwłaszcza w stomatologii jest niezwykle istotna, ponieważ pozwala na uniknięcie większości chorób zębów, dziąseł oraz dalszych powikłań.

Odpowiednia higiena jamy ustnej może uchronić nas przed próchnicą, nieświeżym oddechem a nawet zmniejszyć przebarwienia powstające po spożywaniu kawy i herbaty oraz paleniu tytoniu. Dzięki temu możemy mieć ładny uśmiech, bez leczenia kanałowego, implantologicznego czy chirurgicznego. To nie tylko wpływa na nasze zdrowie, ale również na zasobność portfela – im mniejsza konieczność ingerencji stomatologicznych, tym więcej pieniędzy zaoszczędzimy.

Warto więc przykładać się do regularnego szczotkowania zębów i używać nie tylko pasty, ale również nici dentystycznych, wykałaczek, płynów do płukania jamy ustnej. Konieczna jest również wizyta w gabinecie stomatologicznym przynajmniej raz do roku, żeby specjalista mógł skontrolować stan naszego uzębienia oraz ewentualnie przeprowadzić typowe, profilaktyczne działania, do których należą m.in. usuwanie osadu i kamienia nazębnego, a także fluoryzacja zębów.

Lakierowanie, czyli inaczej fluoryzacja polega na powlekaniu zębów preparatem z wysoką zwartością fluoru. Wzmacnia to zęby i pomaga w przeciwdziałaniu próchnicy. Choć powszechnie kojarzy się fluoryzację z zabiegiem dla dzieci, osoby dorosłe, również powinny się jej poddawać. Zabieg ten jest całkowicie bezbolesny i nie powoduje  przebarwień.

Oprócz lakierowania, profilaktyka stomatologiczna proponuje pacjentom piaskowanie zębów, czyli zabieg polegający na usuwaniu osadu nazębnego i przebarwień po kawie czy herbacie. Wykonuje się je przy użyciu aparatu wyrzucającego pod ciśnieniem mieszankę wody, powietrza i dwuwęglanu sodu.  Dzięki temu mamy dokładnie oczyszczone nie tylko zęby, ale również powierzchnie międzyzębowe i szczeliny, w które nie dotrze żadne inne narzędzie.

Zanim jednak zdecydujemy się na piaskowanie stomatolog powinien przeprowadzić skaling, czyli zabieg usunięcia kamienia zębowego. Jest to podstawowe działanie w profilaktyce stomatologicznej. Odkładany na naszych zębach kamień nie tylko jest nieestetyczny i nie daje się usunąć domowymi sposobami, ale również zawiera bakterie, które mogą powodować przykry zapach z jamy ustnej. Zabieg skalingu wykonywany jest przy użyciu aparatu ultradźwiękowego i nie powoduje uszkodzenia szkliwa. Z reguły jest też bezbolesny, choć w przypadku odsłonięcia szyjek zębowych powinien być wykonywany przy znieczuleniu miejscowym, które pozwoli uniknąć nieprzyjemnego uczucia.

Profilaktyka stomatologiczna to także, dosyć popularne i słyszane przez wszystkich, lakowanie zębów. Zabieg ten polega na uszczelnieniu wszelkich bruzd i zagłębień w zębach specjalnym lakiem, co pozwoli na dokładne szczotkowanie i zapobieganie rozwojowi próchnicy, a co za tym idzie zachowanie zdrowych zębów.

Wszystkie wymienione metody to elementy konieczne w utrzymaniu pięknego uśmiechu. Warto więc, stosować działania profilaktyczne, w swoim codziennym życiu i wyrobić w sobie nawyk regularnych wizyt u stomatologa w celu wykonania przeglądu jamy ustnej. Pozwoli to nie tylko uzyskać ładny wygląd zębów, ale przede wszystkim uniknąć bólu i późniejszych nieprzyjemnych komplikacji.

BĄDŹ Z NAMI NA:

mycie zębów szczoteczka pasta
nić dentystyczna czyszczenie