Sam zabieg chirurgicznej ekstrakcji zęba np usunięcie ósemek, przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym. Polega on na nacięciu błony śluzowej nad zatrzymanym zębem, usunięciu go i założeniu szwów na co najmniej tydzień.
Oprócz operacyjnej ekstrakcji zębów chirurgia stomatologiczna zajmuje się również leczeniem wszelkich zmian powstających w wyniku chorób miazgi zęba lub zębów źle leczonych kanałowo. W efekcie patologicznych zmian może powstać torbiel, która będzie niszczyła kości wokół korzenia zęba i naruszy jego stabilność.
W takiej sytuacji chirurg będzie musiał przeprowadzić resekcję zęba czyli odcięcie wierzchołka korzenia wraz z usunięciem zmian zapalnych. Dzięki temu możliwa będzie odbudowa kości w zainfekowanym miejscu i uratowanie zęba przed ekstrakcją.
Chirurgia stomatologiczna to także wsparcie dla działań protetycznych i implantologicznych, umożliwiających uzupełnienie wszelkich braków zębowych. W ramach działań chirurgicznych przeprowadzane są zabiegi odbudowujące kości, podniesienia dna zatoki szczękowej czy usunięcie zmian chorobowych kości i tkanek miękkich.
Warto zauważyć, ze współczesna stomatologia, podobnie jak medycyna jest bardzo rozwiniętą dziedziną i coraz więcej zabiegów, nawet chirurgicznych wykonywanych jest w zwykłym gabinecie stomatologicznym.