CHIRURGIA STOMATOLOGICZNA

Chirurgia stomatologiczna w Rzeszowie

chirurgia stomatologiczna rzeszów

Chirurgia stomatologiczna to dziedzina medycyny zajmująca się operacyjnym leczeniem jamy ustnej i okolic jej przyległych. Mimo, że jest dziedziną stomatologii, wymaga przygotowania ogólnochirurgicznego.

W ramach tej specjalności wykonywane są zabiegi wspomagające implantologię, protetykę, czy endodoncję. Nasz gabinet posiada odpowiednio wykształcony personel, który może podjąć się i wykonać wszystkie działania związane z chirurgią stomatologiczną, które nie wymagają hospitalizacji.

Najczęstszym zabiegiem występującym w chirurgii  stomatologicznej jest chirurgiczne usuwanie zębów. Jest to typ ekstrakcji stosowany głównie przy niewyrżniętych zębach, czyli tzw. zębach zatrzymanych oraz pozostawionych w dziąśle korzeniach. Problem ten dotyczy przeważnie zębów mądrości. Takie zęby powinno się usuwać ponieważ zwykle są ciężkie do czyszczenia przez pacjenta, szybko tworzy się próchnica na nich, często dochodzi do zapalenia kieszeni dziąsłowej, powodują ból a także stłoczenie innych zębów ze względu na rośnięcie w innym kierunku, często poprzek oraz to, że się nie mieszczą w łuku.

BĄDŹ Z NAMI NA:

Sam zabieg chirurgicznej ekstrakcji zęba np usunięcie ósemek, przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym. Polega on na nacięciu błony śluzowej nad zatrzymanym zębem, usunięciu go i założeniu szwów na co najmniej tydzień.

Oprócz operacyjnej ekstrakcji zębów chirurgia stomatologiczna zajmuje się również leczeniem wszelkich zmian powstających w wyniku chorób miazgi zęba lub zębów źle leczonych kanałowo. W efekcie patologicznych zmian może powstać torbiel, która będzie niszczyła kości wokół korzenia zęba i naruszy jego stabilność.

W takiej sytuacji chirurg będzie musiał przeprowadzić resekcję zęba czyli odcięcie wierzchołka korzenia wraz z usunięciem zmian zapalnych. Dzięki temu możliwa będzie odbudowa kości w zainfekowanym miejscu i uratowanie zęba przed ekstrakcją.

Chirurgia stomatologiczna to także wsparcie dla działań protetycznych i implantologicznych, umożliwiających uzupełnienie wszelkich braków zębowych. W ramach działań chirurgicznych przeprowadzane są zabiegi odbudowujące kości, podniesienia dna zatoki szczękowej czy usunięcie zmian chorobowych kości i tkanek miękkich.

Warto zauważyć, ze współczesna stomatologia, podobnie jak medycyna jest bardzo rozwiniętą dziedziną i coraz więcej zabiegów, nawet chirurgicznych wykonywanych jest w zwykłym gabinecie stomatologicznym.