CHIRURGIA STOMATOLOGICZNA

Chirurgia stomatologiczna w Rzeszowie

chirurgia stomatologiczna rzeszów

Chirurgia stomatologiczna to dziedzina medycyny zajmująca się operacyjnym leczeniem jamy ustnej i okolic jej przyległych. Mimo, że jest dziedziną stomatologii, wymaga przygotowania ogólnochirurgicznego.

W ramach tej specjalności wykonywane są zabiegi wspomagające implantologię, protetykę, czy endodoncję. Dobrze zaopatrzone gabinety i kliniki stomatologiczne, posiadające odpowiednio wykształcony personel mogą podjąć się i wykonać wszystkie działania związane z chirurgią stomatologiczną, które nie wymagają hospitalizacji.

Najczęstszym zabiegiem występującym w chirurgii  stomatologicznej jest operacyjne usuwanie zębów. Jest to typ ekstrakcji stosowany głównie przy niewyrżniętych zębach, czyli tzw. zębach zatrzymanych (najczęściej ósemki) oraz pozostawionych w dziąśle korzeniach. Problem ten dotyczy przeważnie zębów mądrości, a usuwa się je, ponieważ powstałe po pewnym czasie powikłania mogłyby doprowadzić nawet do osłabienia kości żuchwy i w skrajnych przypadkach nawet do jej złamania.

BĄDŹ Z NAMI NA:

Sam zabieg chirurgicznej ekstrakcji zęba np usunięcie ósemek, przeprowadzany może być przy znieczuleniu miejscowym. Polega on na nacięciu błony śluzowej nad zatrzymanym zębem, usunięciu go i założeniu szwów na co najmniej tydzień.

W skrajnych przypadkach, podczas usuwania zęba mądrości metodą dłutowania, przy zabiegu może być obecny anestezjolog, który nie tylko podaje znieczulenie miejscowe, ale również  niewielką ilość środków uspokajających i przeciwbólowych, dzięki czemu pacjent nie pamięta tego nieprzyjemnego zabiegu.

Oprócz operacyjnej ekstrakcji zębów chirurgia stomatologiczna zajmuje się również leczeniem wszelkich zmian powstających w wyniku chorób miazgi zęba lub zębów źle leczonych kanałowo. W efekcie patologicznych zmian może powstać torbiel, która będzie niszczyła kości wokół korzenia zęba i naruszy jego stabilność.

W takiej sytuacji chirurg będzie musiał przeprowadzić resekcję zęba czyli odcięcie wierzchołka korzenia wraz z usunięciem zmian zapalnych. Dzięki temu możliwa będzie odbudowa kości w zainfekowanym miejscu i uratowanie zęba przed ekstrakcją. Na szczęście, dzięki rozwojowi endodncji – czyli metody leczenia kanałowego, resekcja zębów jest coraz rzadziej przeprowadzana.

Chirurgia stomatologiczna to także wsparcie dla działań protetycznych i implantologicznych, umożliwiających uzupełnienie wszelkich braków zębowych. W ramach działań chirurgicznych przeprowadzane są zabiegi odbudowujące kości, podniesienia dna zatoki szczękowej czy usunięcie zmian chorobowych kości i tkanek miękkich.

Warto zauważyć, ze współczesna stomatologia, podobnie jak medycyna jest bardzo rozwiniętą dziedziną, i coraz więcej zabiegów, nawet chirurgicznych wykonywanych jest w zwykłym gabinecie stomatologicznym.