Higienizacja zębów

higienizacja zębów rzeszów

Właściwa higiena jamy ustnej jest podstawą dla zachowania zdrowia całego organizmu. Niestety bardzo często zdarza się, że z powodu braku wiedzy i umiejętności jest zaniedbywana. Na zębach zaczyna pojawiać się nie tylko próchnica, ale także osady i kamień, które nie tylko zaburzają estetykę uzębienia, ale także prowadzą do namnażania się niebezpiecznych dla naszego zdrowia bakterii. Higienizacja zębów jest zabiegiem profilaktycznym, który ma na celu usunięcie z powierzchni szkliwa przyczepionych do niego osadów i kamienia. W skład profilaktyki przeciwpróchnicowej wchodzą: skaling – usuwanie kamienia, piaskowanie – usuwanie osadów, polishing – wygładzanie powierzchni zębów i fluoryzacja – wzmacnianie szkliwa fluorem. 

Zabiegi higienizacyjne zębów

By higienizacja zębów przyniosła pełne efekty, bardzo ważna jest kolejność wykonywania poszczególnych czynności. Tak jak przy leczeniu próchnicy pierwszym krokiem jest jej usunięcie i zdezynfekowanie miejsca pozostałego po niej, tak przy higienizacji najważniejsze i pierwsze jest usunięcie większych złogów kamienia, a dopiero później osadów. Jak więc wygląda cały proces higienizacyjny?

Najpierw za pomocą skalera ultradźwiękowego wyglądającego jak mała metalowa łopatka z zębów zeskrobywane są złogi kamienia, następnie za pomocą piaskarki, czyli dyszy, z której pod silnym strumieniem wydmuchiwane jest powietrze, woda i piasek ścierane są pozostałe osady. By dopełnić całą procedurę, wykonuje się polishing, czyli oczyszczanie i polerowanie. Przy pomocy specjalnych past i gumek resztki płytki bakteryjnej i osadów są usuwane, a zęby wygładzane zapobiegając zbyt szybkiemu ponownemu osadzaniu się płytki, kamienia i osadu nazębnego. Dopełnieniem profesjonalnej higienizacji jest wykonanie fluoryzacji, czyli lakierowania lub piankowania zębów fluorem, który ma zwiększyć odporność szkliwa na próchnicę. 

Wskazania i przeciwwskazania do higienizacji zębów

Wskazaniami do higienizacji zębów na pewno są walory estetyczne, ale także szeroko pojęta diagnostyka stomatologiczna przed rozpoczęciem leczenia. Higienizację wykonuje się przed zabiegami chirurgicznymi i implantologicznymi w celu zniwelowania ilości niebezpiecznych bakterii w jamie ustnej. Przeciwwskazaniami do wykonania higienizacji są: infekcje wirusowe, np. opryszczka; Pacjenci z WZW i HIV – ze względu na aerozol w powietrzu; ostry stan zapalny dziąseł; silny odruch wymiotny; w przypadku skalingu – Pacjenci z wszczepionym rozrusznikiem serca, ciąża; krótki czas od wykonania zabiegów chirurgicznych; Pacjenci zażywający leki rozrzedzające krew; w przypadku piaskowania – choroby dróg oddechowych takie jak astma, zapalenie oskrzeli, Pacjenci z chorobami nerek, hipoplazja, aplazja, erozja szkliwa, głębokie kieszonki dziąsłowe i inne, takie jak uczulenie na składniki piasku, fluoroza.