PROTETYKA DENTYSTYCZNA

Protetyka Dentystyczna w Rzeszowie

protetyka protezy rzeszów

W dzisiejszych czasach nastąpił olbrzymi rozwój stomatologii, a co za tym idzie również jednego z jej działów, jakim jest protetyka dentystyczna. Osoby, które posiadają znaczne ubytki w zębach mogą się zdecydować na różnego rodzaju uzupełnienia i protezy, które nie tylko zapewniają estetyczny wygląd, ale również umożliwiają przeżuwanie w naturalny sposób.

Do uzupełnień ruchomych należą przede wszystkim protezy szkieletowe, które stosuje się w przypadku ubytków, zbyt dużych, aby uzupełnić je mostem oraz protezy akrylowe, nylonowe i acetalowe. Uzupełnienia stałe to z kolei korony i mosty – metalowe lub ceramiczne. To, jaki sposób uzupełnienia protetycznego wybierzemy zależy od rozległości ubytków oraz naszego budżetu, nie powinniśmy jednak zwlekać z decyzją.

Każda utrata nawet pojedynczego zęba powoduje, że pozostałe zaczynają się przesuwać i wykrzywiać, co z kolei może prowadzić nawet do wad zgryzu.

Nowoczesna protetyka dentystyczna ma wiele sposobów na rozwiązanie naszych problemów. Na stosunkowo niewielkie uszkodzenia, proponuje porcelanowe licówki poprawiające wygląd lekko krzywych czy ukruszonych zębów. Kiedy jednak ubytek jest zbyt rozległy, zamiast laminatu należy założyć koronę, która zdecydowanie lepiej ochroni nasz ząb lub to, co z niego pozostało.

W przypadku utraty kilku zębów protetyk może zaproponować most, wykorzystujący pozostałe zęby, jako filary. Jeśli jednak nie chcemy szlifować innych zębów, w celu umiejscowienie mostu, możemy skorzystać z nowoczesnych implantów stomatologicznych. Powstałe z biokompatybilnych materiałów, tytanowe śruby wkręcane bezpośrednio w dziąsło mogą stanowić również oparcie dla mostu.

Implantami dentystycznymi możemy także uzupełniać większą ilość ubytków, dzięki czemu zyskujemy wygląd niemal identyczny jak przy posiadaniu naturalnych zębów. Metoda ta pozwala nawet na zlikwidowanie całkowitego bezzębia, w tym przypadku jest jednak bardzo kosztowna i czasochłonna.

Kolejną alternatywą dla mostu może być proteza zębowa. Stosuje się ją w przypadkach, kiedy umiejscowienie mostu nie jest możliwe. Wyjmowana proteza zębowa jest znacznie tańsza od implantów, jednak trzeba ją codziennie czyścić. Nie mamy też już takiego komfortu, jak przy implantach, które nie tylko wyglądają jak prawdziwe zęby, ale również umożliwiają naturalny sposób przeżuwania.

Każda z wymienionych metod ma swoje wady i zalety. Chcąc dobrać odpowiednie uzupełnienie dla naszych zębów powinniśmy skonsultować się z dobrym dentystą, który po obejrzeniu naszego uzębienia zaproponuje najlepsze rozwiązanie. Pewnym jest, że protetyka dentystyczna wciąż się rozwija pozwalając pacjentom nawet z całkowitym bezzębiem, na odzyskanie uśmiechu i pewności siebie.

BĄDŹ Z NAMI NA:

protetyka rzeszów