PROTETYKA DENTYSTYCZNA

Protetyka Stomatologiczna w Rzeszowie

protetyka protezy rzeszów

W ostatnim czasie nastąpił olbrzymi rozwój stomatologii, a co za tym idzie również jednego z jej działów, jakim jest protetyka dentystyczna. Osoby, które posiadają znaczne ubytki zębowe mogą się zdecydować na różnego rodzaju uzupełnienia, które nie tylko zapewniają estetyczny wygląd, ale również umożliwiają przeżuwanie w komfortowy i naturalny sposób.

Do uzupełnień ruchomych należą przede wszystkim protezy szkieletowe, które stosuje się w przypadku ubytków – zbyt dużych, aby uzupełnić je mostem oraz protezy akrylowe, nylonowe i acetalowe. Uzupełnienia stałe to z kolei korony i mosty – na podbudowie metalowej lub ceramicznej.

Każda utrata nawet pojedynczego zęba powoduje, że pozostałe zaczynają się przesuwać i wykrzywiać, co z kolei może prowadzić do wad zgryzu.

Dzięki rozwojowi protetyki dentystycznej, jesteśmy w stanie zaradzić problemom stomatologicznym na wiele sposobów. Na stosunkowo niewielkie uszkodzenia, bądź chęć poprawy kształtu lub koloru zębów, popularnym rozwiązaniem są licówki porcelanowe poprawiające wygląd przebarwionych bądź lekko krzywych czy ukruszonych zębów. Kiedy jednak ubytek jest zbyt rozległy albo korona zęba pacjenta jest uszkodzona, zamiast licówek zaleca się wykonanie i założenie korony protetycznej, która zdecydowanie lepiej ochroni nasz ząb lub to, co z niego pozostało.

W przypadku utraty kilku zębów protetyk może zaproponować most, wykorzystujący pozostałe zęby, jako filary. Takie rozwiązanie wymaga szlifowania własnych zębów. Jeśli jednak nie chcemy szlifować swoich naturalnych zębów, w celu umiejscowienie mostu, możemy skorzystać z bardzo trwałych implantów stomatologicznych. Powstałe z biokompatybilnych materiałów, tytanowe śruby wkręcane bezpośrednio w kość mogą stanowić również oparcie dla mostu.

Implantami dentystycznymi możemy także uzupełnić większą ilość ubytków, dzięki czemu zyskujemy wygląd niemal identyczny jak przy posiadaniu naturalnych zębów. Metoda ta pozwala nawet na poradzenie sobie z całkowitym bezzębiem.

Kolejną alternatywą dla mostu może być proteza zębowa. Stosuje się ją w przypadkach, kiedy umiejscowienie mostu nie jest możliwe. Wyjmowana proteza zębowa jest znacznie tańsza od implantów, jednak trzeba ją codziennie czyścić. Nie mamy też już takiego komfortu, jak przy implantach, które nie tylko aż do złudzenia wyglądają jak prawdziwe zęby, ale również umożliwiają naturalny sposób przeżuwania bez obawy o poluzowanie lub wypadnięcie protezy bądź o zanik kości.

Każda z wymienionych metod ma swoje wady i zalety. Chcąc dobrać odpowiednie uzupełnienie dla naszych zębów powinniśmy skonsultować się z dobrym dentystą specjalizującym się w swojej dziedzinie, który po obejrzeniu naszego uzębienia zaproponuje najlepsze rozwiązanie. Pewnym jest, że protetyka dentystyczna wciąż się rozwija pozwalając pacjentom nawet z całkowitym bezzębiem na odzyskanie uśmiechu i pewności siebie.

protetyka rzeszów