PIASKOWANIE ZĘBÓW

Piaskowanie zębów w Rzeszowie

usuwanie kamienia rzeszów

Piaskowanie, skaling, usuwanie kamienia? O co chodzi?

Pomimo dokładnego i regularnego szczotkowania zębów, na ich powierzchni może zbierać się osad i kamień nazębny, którego nie da się usunąć domowymi metodami. Jest to normalne zjawisko, dotykające większości osób – można jednak z nim walczyć poprzez przeprowadzanie regularnych zabiegów profilaktycznych w gabinecie stomatologicznym.

Jednym z takich zabiegów jest piaskowanie zębów, czyli usuwanie osadów, przebarwień i drobinek kamienia, znajdującego się na naszych zębach. Polega ono na mechanicznym usuwaniu zanieczyszczeń, które trwale przylegają do szkliwa.

Stomatolog, za pomocą specjalnego urządzenia, zwanego piaskarką, produkuje strumień wody zmieszanej ze środkami chemicznymi, które pod ciśnieniem uderzają w nasze zęby, rozbijając nawet najdrobniejsze zanieczyszczenia. Dzięki temu dokładnie oczyszczone zostają miejsca trudnodostępne dla zwykłej pasty i szczoteczki. Zapobiega to tworzeniu się próchnicy i pomaga uzyskać estetyczny wygląd.

Warto zauważyć, że piaskowanie zębów nie jest bolesne, choć pacjent może odczuwać pewien dyskomfort z powodu długiego otwarcia ust oraz słonawego posmaku płynu. Dla lepszego komfortu, coraz więcej zabiegów jest przeprowadzanych z użyciem ssaka, który eliminuje ilość piasku w ustach, co podnosi komfort pacjenta. Zabieg ten może być wykonany zarówno przez dentystę jak i wykwalifikowaną higienistkę stomatologiczną.

Zanim jednak poddamy się piaskowaniu, konieczne jest przeprowadzenie skalingu czyli oczyszczenia zębów z kamienia.  Kamień ten powstaje z resztek jedzenia i śliny, które zebrały się w szczelinach między zębami. Po 24 godzinach, wytworzony osad jest tak twardy, że nie ma możliwości jego usunięcia bez zastosowania specjalnego urządzenia jakim dysponuje stomatolog. Urządzenie to za pomocą ultradźwięków rozbija najtwardszy osad nie niszcząc szkliwa. Nie dochodzi jednak do wszystkich szczelin, dlatego jego uzupełnieniem powinno być piaskowanie.

Na szczęście coraz więcej gabinetów stomatologicznych oferuje piaskowanie zębów jako uzupełnienie skalingu. Niejednokrotnie, cena za pakiet tych usług jest niższa, niż za osobne zabiegi, dlatego warto zdecydować się na kompleksowe czyszczenie zębów, które daje znacznie lepszy efekt estetyczny.

Co ciekawe, piaskowanie może być stosowane nie tylko jako metoda czyszczenia zębów, ale również wspomaga leczenie próchnicy. Strumień cząsteczek wraz ze sprężonym powietrzem może usuwać chore tkanki zęba, bez naruszania tych zdrowych. Stanowi to ciekawą alternatywę, dla znienawidzonego przez większość pacjentów, nieprzyjemnego a czasem nawet bolesnego borowania.

piaskowanie zębów rzeszów