PERIODONTOLOGIA

PERIODONTOLOGIA RZESZÓW

periodontologia rzeszów

Drugą po próchnicy, przyczyną utraty zębów przez Polaków są lekceważone choroby przyzębia. Tylko 6% rodaków, może pochwalić się zupełnie zdrowymi dziąsłami, pozostały odsetek, często nawet nie zdaje sobie sprawy, że ma chore dziąsła. W takich przypadkach konieczne jest skorzystanie z działań periodontycznych, które w porę zahamują rozwój choroby.

 

Periodontologia to dział stomatologii zajmujący się profilaktyką i leczeniem chorób przyzębia oraz błony śluzowej jamy ustnej. Przyzębie to inaczej zespół tkanek otaczających ząb, czyli: dziąsło, ozębna, cement korzeniowy i kość otaczająca zęby. Najczęstsza choroba z jaką musi się mierzyć periodontologia to zapalenie dziąseł. Jej przyczyną jest nieprawidłowa higiena jamy ustnej oraz odkładający się na zębach i przy dziąsłach kamień oraz osad. Typowe objawy tej choroby to zaczerwienienie, obrzęk oraz częste krwawienie z dziąseł. W przypadku stwierdzenia zapalenia dziąseł, stomatolog przeprowadza skaling (usuwanie kamienia nazębnego) oraz piaskowanie. Jest to skuteczny sposób przynoszący natychmiastowe rezultaty.

Jeśli  zlekceważymy pierwsze objawy choroby i nie pozbędziemy się osadu oraz nie będziemy dbać o higienę jamy ustnej, zapalenie dziąseł może przejść w zapalenie przyzębia. W takim przypadku, wraz z upływem czasu dochodzi do odsłonięcia szyjek zębowych  i zwiększenia nadwrażliwości na zewnętrzne warunki. Następnie, odsłonięte korony zębowe zaczynają się wydłużać i chwiać, a w rezultacie możemy stracić zęby.

Podobnie jak przy zapaleniu dziąseł, również zapalenie przyzębia, leczy się usuwając kamień i osad. Stomatolog przeprowadza więc skaling naddziąsłowy oraz poddziąsłowy. Tak zaawansowane schorzenie wymaga jednak użycia ostrego kiretu, dlatego też konieczne jest podanie znieczulenia miejscowego. Zabieg kiretażu otwartego oraz zamkniętego polega na nacięciu i odchyleniu dziąsła, aby dokładnie oczyścić kieszeń zębową. Pozwala to na zahamowanie schorzenia, ale nie na regenerację tkanek.

Zdecydowanie rzadszy, jednak możliwy jest pionowy zanik dziąseł, tzw. recesja. Jej przyczyną może być nieumiejętne, silne czyszczenie zębów zbyt twardą szczoteczką. W takim przypadku periodontologia przewiduje tylko przeszczep tkanki łącznej, pobieranej najczęściej z podniebienia. Chcąc zahamować rozwój recesji, powinniśmy zwrócić uwagę na szczoteczkę, której używamy do czyszczenia zębów. Jeśli jest zbyt twarda, należy wymienić ją na bardziej miękką oraz koniecznie zmienić sposób czyszczenia zębów. Tylko w ten sposób możemy zapobiec dalszemu pogłębianiu schorzenia.

Pamiętajmy, że dbając o odpowiednią higienę jamy ustnej powinniśmy nie tylko pielęgnować zęby, ale zwracać również większą uwagę na stan naszych dziąseł.  Zdrowe zęby i dziąsła to gwarancja pięknego uśmiechu.