USUNIĘCIE ZĘBA

Usunięcie zęba - Usuwanie i wyrywanie zębów

rzeszów usuwanie zęba

Ekstrakcja, czyli inaczej usunięcie zęba polega na chirurgicznym usunięciu zęba z zębodołu, przy pomocy kleszczy, dźwigni i innych narzędzi, zależnie od potrzeb stomatologa. Zabieg ten jest traktowany jako ostateczność, w przypadku kiedy inne sposoby na wyleczenie zęba nie przyniosły rezultatów.

Wskazaniem do ekstrakcji jest głównie zapalenie okolic wierzchołka korzenia, choroby przyzębia oraz głębokie złamanie zęba. Jeśli zawiodło leczenie kanałowe w przypadku zębów martwych lub niemożliwe jest założenie licówki czy też korony na złamany ząb, stomatolog podejmie decyzję o jego usunięciu. Przed samym zabiegiem konieczne jest przeprowadzenie z pacjentem wywiadu, dotyczącego jego ogólnego stanu zdrowia, przebytych i aktualnych chorób oraz reakcji na środki przeciwbólowe.

Wszystkie te informacje mogą uchronić przed niepożądanymi powikłaniami, dlatego też należy rzetelnie odpowiadać na pytania stomatologa, bez pomijania nawet najbardziej błahych objawów.

Choć rzadkie, istnieją jednak choroby uniemożliwiające usunięcie zęba. Są to: ostra białaczka oraz guz nowotworowy lub naczyniak krwionośny, w którym tkwi ząb. Niebezpieczne są też wszelkie problemy z krzepliwością krwi, dlatego należy o nich poinformować lekarza dentystę.

Sam zabieg ekstrakcji może trwać kilka lub kilkanaście minut, w zależności od rozmiarów zęba i rodzaju zabiegu. Usunięcie zęba nie jest jednak bolesne, ponieważ odpowiednio przed zabiegiem, otrzymujemy środki znieczulające. Najpopularniejsze są zastrzyki przeciwbólowe w dziąsło, ale możliwe jest również podanie gazu rozweselającego, znieczulenia komputerowego lub narkozy. O doborze środków przeciwbólowych decyduje w głównej mierze stomatolog.

Bezpośrednio po zabiegu usunięcia zęba, nie należy wyjmować tamponów zabezpieczających. Mają one zatrzymać krwawienie z zębodołu. Jeśli kilkadziesiąt minut po ekstrakcji dziąsło nadal krwawi, należy zmienić przesiąknięty opatrunek i kontynuować uciskanie.  W razie pojawienia się bólu, można zażyć tabletkę przeciwbólową, jednak pod

żadnym pozorem nie może to być Polopiryna, Aspiryna ani żaden lek zawierający kwas acetylosalicylowy, ponieważ utrudnia on krzepnięcie krwi.  Przez 2 godziny po usunięciu zęba nie wolno spożywać żadnych pokarmów.

Przez następne 24 godziny, od ekstrakcji nie powinno się palić papierosów, pić gorących napojów i alkoholu. Niewskazane jest też obfite płukanie zębów, ponieważ może ono spowodować wypadnięcie skrzepu z zębodołu, co wiąże się z kolejnymi powikłaniami.  

Miejsca po usuniętym zębie należy jak najszybciej uzupełnić. W przeciwnym wypadku sąsiadujące z luką zęby zaczną się przesuwać i krzywić. Jest to nie tylko kwestia estetyki, ale też komfortu przeżuwania i rozmawiania.

znieczulenie dentystyczne rzeszów