Bruksizm

bruksizm leczenie rzeszów

Bruksizm jest poważną chorobą mogącą powodować wiele problemów z uzębieniem. Bruksizm to nic innego jak zgrzytanie zębami i zaciskanie szczęki. Nie zawsze powoduje to objawy, ale niektórzy ludzie odczuwają ból twarzy i bóle głowy i mogą z czasem „zetrzeć” zęby. Większość ludzi, którzy zgrzytają zębami i zaciskają szczęki, nie wie, że to robią. Często zdarza się to podczas snu, koncentracji lub stresu. Bruksizm jest jednym z najczęstszych zaburzeń snu. Jest to niekontrolowana aktywność nerwowo-mięśniowa.

Jakie są przyczyny powstawania bruksizmu?

Przyczyny bruksizmu nie zawsze są jasne, ale zwykle wiąże się to z innymi czynnikami, takimi jak stres, niepokój lub problemy ze snem. Zgrzytanie zębami jest najczęściej spowodowane stresem lub lękiem, a wiele osób nie zdaje sobie z tego sprawy. Często zdarza się to podczas snu. Bruksizm czasem może być efektem ubocznym przyjmowania niektórych rodzajów leków. W szczególności zgrzytanie zębami jest często powiązane z rodzajem leku przeciwdepresyjnego znanego jako selektywny inhibitor wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI). Inne czynniki, które mogą zwiększyć prawdopodobieństwo zgrzytania zębami lub go pogorszyć, obejmują: picie alkoholu, palenie papierosów, zażywanie narkotyków, spożywanie dużej ilości napojów zawierających kofeinę, takich jak herbata lub kawa (6 lub więcej filiżanek dziennie).

Bruksizm powiłkania

Do najczęstszych powikłań bruksizmu zaliczane są bóle twarzy, głowy, ucha, ból i sztywność w stawie skroniowo-żuchwowym i otaczających go mięśniach. Ponadto zęby osób zgrzytających są starte, zniszczone, wyżłobione, ukruszone, ułamane, uszczerbane. Bruksizm nie pozostaje także obojętny dla szkliwa – ścierając je odsłaniamy głębsze warstwy zębów. Powikłaniem bruksizmu jest także nadwrażliwość zębów, ich ruchomość, rozchwianie, zapalenie miazgi zęba. Dochodzi do bóli szczęki, żuchwy, poranienia błon śluzowych i języka. 

Jak wygląda leczenie bruksizmu?

Leczenie bruksizmu zależne jest od jego przyczyny. Nie ma lekarstwa na bruksizm, ale dostępne są opcje łagodzenia objawów.  Zgrzytanie zębami w ciągu dnia może poprawić się wraz ze wzrostem świadomości, fizykoterapii lub ćwiczeń, ale nocny bruksizm wymaga innych strategii, ponieważ jest poza kontrolą chorego. Jeśli powodem bruksizmu jest stres – wyleczenie tego stanu będzie bardzo pomocne. Pomocne okaże się także wyrównanie zębów i ich powierzchni, leczenie ortodontyczne, założenie koron i wykonanie szyny relaksacyjnej – przezroczystej nakładki tworzonej indywidualnie dla każdego Pacjenta mającej za zadanie ochranianie zębów przed ich ścieraniem.