KANAŁOWE LECZENIE ZĘBÓW

leczenie Endodontyczne zębów W Rzeszowie

leczenie kanałowe rzeszów

Pierwsze objawy próchnicy można początkowo przeoczyć, jednak jeśli zauważymy w zębie maleńką dziurkę nie powinniśmy jej lekceważyć. Nieleczona próchnica może prowadzić do licznych powikłań, zapalenia miazgi, okostnej, bólów głowy, ucha, szczęki a nawet zapalenia opon mózgowych. Nasze zęby, same nie poradzą sobie z zahamowaniem rozwoju próchnicy, dlatego, im szybciej udamy się do stomatologa, tym lepiej.

Specjalista bez problemu zajmie się nawet najmniejszym ubytkiem, który najprawdopodobniej zaplombuje. Jest to dotychczas najskuteczniejsza metoda walki z próchnicą.


Jeśli jednak zlekceważymy niewielkie ubytki, te z czasem zagłębią się w naszym zębie, doprowadzając do zapalenia miazgi. W takim przypadku leczenie zachowawcze nie będzie możliwe. Zamiast plombowania, stomatolog przeprowadzi kanałowe leczenie zębów, zalecane przy bardzo rozległych ubytkach próchniczych.

Podczas leczenia kanałowego, dentysta usuwa zainfekowaną próchnicą miazgę, czyli naczynia i nerwy, z komory zęba oraz przyległych kanałów. Następnie, oczyszcza i płucze odsłonięte kanały, używając do tego specjalnych narzędzi. W ostatnim etapie, wszystkie kanały zostają wypełnione specjalnym preparatem gutaperkowym. Metoda ta pozwala na wyleczenie zarówno żywych jak i martwych zębów, jednak w tym pierwszym przypadku, konieczne będzie zastosowanie znieczulenia.

Aby poprawnie przeprowadzić leczenie kanałowe, nasz stomatolog korzysta z mikroskopów umożliwiających wejście do wnętrza komory zęba z największą precyzją. Z kolei użycie endometra pozwala dokładnie zmierzyć głębokość kanału zębowego. Jest to istotna pomoc dla lekarza specjalisty, może bowiem okazać się, że nasze kanaliki są silnie rozbudowane.

Mimo, że kanałowe leczenie zębów nie należy do najprzyjemniejszych jest zdecydowanie lepszym rozwiązaniem niż ekstrakcja zęba. Dobrze przeprowadzony zabieg daje gwarancję zachowania leczonych zębów przez lata, nawet jeśli wcześniej były one martwe. Z kolei, ekstrakcja nawet jednego zęba może prowadzić do przemieszczania się pozostałych i ich wykrzywiania. Stracimy wtedy możliwość poprawnego, komfortowego przeżuwania pokarmów oraz estetyczny uśmiech.

leczenie kanałowe pod mikroskopem rzeszów
leczenie zębów pod mikroskopem rzeszów

Zarówno uzupełnienie ubytków plombami jak i kanałowe leczenie zębów to najpopularniejsze zabiegi stomatologiczne przeprowadzane w Polsce. Świadczy to o złym stanie naszego uzębienia oraz nieprawidłowej higienie jamy ustnej. Niestety, w kwestii dbania o zęby, wciąż jesteśmy lekkoduchami.