KORONY

Korony zębowe: Porcelanowe, Akrylowe, Metalowe

korona zęba rzeszów

Korona zęba to widoczna część zęba wystająca ponad dziąsło. To jej stan decyduje o tym jak prezentuje się nasz uśmiech i czy konieczne są zabiegi estetyczne poprawiające wygląd uzębienia.

Kiedy nasze zęby zaczyna atakować próchnica to korona jest w pierwszej kolejności narażona na ubytki, podobnie jest podczas urazów mechanicznych – złamany lub pęknięty ząb oznacza najczęściej uszkodzenie korony. W takiej sytuacji powinniśmy jak najszybciej udać się do stomatologa, który podejmie się uratowania zęba.

Należy bowiem pamiętać, że naturalne, własne zęby są dla nas najlepszym i najbardziej komfortowym rozwiązaniem. Jeśli to tylko możliwe, trzeba walczyć o ich uratowanie, choćby częściowe.

W przypadku nieodwracalnego zniszczenia zęba, protetyka dentystyczna umożliwia odtworzenie jego naturalnego wyglądu. Możliwe jest bowiem wykonanie korony (koronki) i umieszczenie jej w miejscu powstałego braku.

Takie korony mogą być zrobione z różnych materiałów w zależności od wymagań i zapotrzebowania klienta:

–  korony metalowe, wykonywane są z różnych stopów metali – tytanu, złota lub srebra. Ich barwa jest jednak uzależniona od wykorzystanego metalu, dlatego nigdy nie będą przypominały naturalnych zębów. Z tego powodu nie są popularne i mało kto decyduje się na ich zakładanie.  

– korony akrylowe – powstają z akrylu, dobieranego  kolorystycznie do barwy naturalnych zębów pacjenta. Niestety są mało wytrzymałe i mogą służyć jedynie jako uzupełnienie czasowe.

– korony metalowe licowane akrylem – bardzo rzadko wykonywane, ze względu na nietrwałość i mało estetyczny wygląd.

– korony metalowe licowane porcelaną – najpopularniejsze z uzupełnień protetycznych. Metalowa korona zostaje pokryta porcelaną, dzięki czemu uzyskuje naturalny wygląd i jednocześnie jest bardzo wytrzymała.

– korony pełnoceramiczne – wykonane w całości z porcelany – również są estetyczne i mocne. Ich jedynym mankamentem jest stosunkowo wysoka cena.

W przypadku całkowitego braku zęba, konieczne może się okazać wszczepienie implantu, czyli tytanowej śruby imitującej korzeń zęba. Dopiero na  śrubie mocowana jest korona, która ma stabilne i komfortowe oparcie. Taka korona może również służyć jako podpora dla mostów lub protez zębowych.

Wybór odpowiedniej dla nas korony powinien być warunkowany nie tylko ceną ale również estetyką naszego uzębienia. Dobór właściwej barwy, sprawi, że będzie ona nie do odróżnienia od naturalnych zębów. Pamiętajmy jednak, że korony zębowe nie powstały tylko z myślą o uzupełnianiu nieestetycznych braków, ale dla wzmocnieniu zęba i ochrony jego wewnętrznych tkanek miękkich, przed działaniem czynników zewnętrznych. Dlatego też, nie powinniśmy zwlekać z założeniem korony.

zęby korony porcelanowe rzeszów