LAKOWANIE

Lakowanie zębów rzeszów

lakowanie zębów rzeszów

Istotnym elementem naszej higieny jamy ustnej muszą być odpowiednie działania profilaktyczne wykonywane w gabinecie stomatologicznym. Oprócz regularnych wizyt kontrolnych, raz na jakiś czas, nasze zęby powinny być czyszczone z kamieniapiaskowane i lakierowane. Ponadto, każde dziecko powinno być poddane zabiegowi lakowania zębów, który zapobiega powstawaniu próchnicy i zabezpiecza na dłużej przed chorobami szkliwo zęba.

Lakowanie polega na wypełnieniu bruzd zębów trzonowych (zarówno mlecznych jak i stałych) oraz przedtrzonowych, specjalną substancją, zwaną lakiem. Uniemożliwia to gromadzenie się resztek jedzenia w niedostępnych dla  szczoteczki – bruzdach zębów, a co za tym idzie – zmniejsza, a nawet eliminuje ryzyko pojawienia się próchnicy.

Zabieg ten wykonywany jest na mlecznych zębach (od czwórek do ósemek), ale tylko na tych niedotkniętych próchnicą. Na ubytki narażone są także powierzchnie żujące pierwszych stałych zębów trzonowych, dlatego lakowanie najlepiej wykonać w ciągu 4 do 6 miesięcy od ich wyrżnięcia się, póki bruzdy nie uległy jeszcze demineralizacji i nie wytworzyła się próchnica. Stąd też, lakowanie wykonuje się u dzieci w wieku od 6 do 8 lat oraz w wieku od 11 do 13 lat, kiedy to uszczelnianiu bruzd są poddawane drugie stałe trzonowce, czyli siódemki.

Jak już wspomniano, zabieg lakowania zębów polega na uszczelnianiu bruzd specjalnym preparatem. Najpierw jednak, poddany zabiegowi ząb, zabezpiecza się wałeczkami z ligniny i oczyszcza specjalną szczotką. Po opłukaniu i osuszeniu powierzchni zęba, pokrywa się ją lakiem ze strzykawki, a następnie utwardza światłem z lampy polimeryzacyjnej. Na koniec dentysta sprawdza szczelność utwardzonego laku.

Zabieg ten, jest całkowicie bezbolesny i trwa kilka minut w przypadku pojedynczego zęba. Niektóre rodzaje laku mają możliwość pobierania ze śliny i uwalniania do tkanek zębowych, związków fluoru, co zwiększa funkcję ochronną preparatu. Utwardzony lak ma barwę mleczną, dzięki czemu jest widoczny dla stomatologa, podczas rutynowej kontroli, a jednocześnie nie rzuca się w oczy podczas codziennych sytuacji np. rozmów czy śmiania się.

Warto wybrać się ze swoim dzieckiem do stomatologa i, o ile to jeszcze możliwe, przeprowadzić u niego lakowanie zębów. Mimo, że mleczaki wypadają, zakażone próchnicą, mogą prowadzić do poważnych powikłań i spowodować niewyrżnięcie się zębów stałych. Ponadto zainfekowana miazga może wymagać leczenia kanałowego lub nawet wymusić ekstrakcję zęba.  Nie zwlekajmy więc z decyzją i poddajmy zęby naszego dziecka lakowaniu, zanim pojawią się pierwsze oznaki próchnicy i na uszczelnienie bruzd będzie już za późno.

stomatologia zachowawcza