Ząbkowanie u dzieci

ząbkowanie dzieci

Czym jest ząbkowanie u dzieci?

Każda mama z niecierpliwością wyczekuje, aż u jej ukochanego maleństwa pojawi się pierwsze słowo, pierwsze kroki i pierwszy ząbek. Procesy te świadczą o rozwoju dziecka i zawsze wywołują uśmiech na twarzy i dumę w sercu. I choć pierwsze słowo i krok jest czymś zabawnym i przyjemnym, tak ząbkowanie bardzo często kojarzy nam się z ciężkim czasem dla rodziców. Czym w takim razie jest ząbkowanie? Ząbkowanie u dzieci  jest to wyrzynanie lub przebijanie pierwszych niemowlęcych ząbków mlecznych przez dziąsła.

Kiedy pojawia się ząbkowanie u dzieci?

Ząbkowanie u każdego dziecka jest kwestią całkowicie indywidualną, a pierwsze dolne jedynki mogą pojawić się już około 4-5 miesiąca życia. Książkowo, proces ząbkowania rozpoczyna się już od około 3 miesięcy życia dziecka. Najpierw w czasie od 3 do 9 miesiąca pojawiają się dolne jedynki, po nich, w czasie od 5 do 12 miesiąca – górne jedynki, dalej, już kolejno od 9, 10, 15, 23 miesiąca – dwójki, trójki czwórki i piątki. 

Jakie są objawy wystąpienia ząbkowania u dzieci?

Nie bez przyczyny rodzice ząbkujących dzieci bardzo często skarżą się na dokuczliwe problemy ze swoim maluchem. Niejednokrotnie są nawet zmęczeni całym tym procesem i z niecierpliwością czekają, aż ząbek w końcu się pojawi. Dlaczego tak się dzieje? Jakie objawy wykazują dzieci ząbkujące? Po pierwsze – podwyższona temperatura sięgająca nawet 38°C. Obok temperatury, dzieci bardzo często cierpią na brak apetytu lub biegunki. Ząbkujące maluchy są także rozdrażnione, płaczliwe, wkładają do buzi rączki i wszystkie inne dostępne w zasięgu ich dotyku przedmioty, obficie ślinią się, niektóre mają uporczywy katar lub wysypki w obrębie jamy ustnej.

Jak długo trwa ząbkowanie u dzieci?

Ząbkowanie u dzieci jest procesem fizjologicznym, i tak jak według przeprowadzanych badań naukowych można określić harmonogram wyrzynania się ząbków, tak nie można jednoznacznie określić, czy przebijający się przez dziąsło ząbek pojawi się za dzień, dwa lub pięć. Zazwyczaj, jeden ząbek pojawia się w czasie do 7 dni od pojawienia się pierwszych objawów. Prawidłowe ząbkowanie to pojawianie się kolejnych 4 ząbków w czasie 4 miesięcy, a dziecko w wieku 2-2,5 roku powinno mieć już 20 ząbków mlecznych.