LECZENIE PRÓCHNICY

Leczenie próchnicy w Rzeszowie

leczenie zębów rzeszów

Nieodpowiednia dieta, zbyt duża ilość słodyczy oraz niedostateczna higiena jamy ustnej powodują, że na naszych zębach zaczyna pojawiać się próchnica. Początkowo, jest to niewielka plamka, tzw. plama próchnicowa, która po jakimś czasie ciemnieje.

To jak szybko będzie się ona rozwijała, zależy od tego jak dbamy o zęby oraz jakie posiłki spożywamy. Jeśli dostrzeżemy taka plamkę w porę, możemy nawet uniknąć borowania –  leczenie próchnicy będzie polegało na zaaplikowaniu specjalnego preparatu zwalczającego drobne ubytki.

Stomatolog zaproponuje również fluoryzację zębów, która wzmocni je i stworzy ochronę przed próchnicą. Jeśli zlekceważymy pierwsze drobne objawy, leczenie próchnicy może być coraz trudniejsze.

Mała plamka powiększy się i uszkodzi ząb. Powstanie ubytek, który wymaga oczyszczenia i wypełnienia. Stomatolog będzie więc musiał podjąć się borowania zmienionych chorobowo miejsc, co jak wiemy nie jest przyjemne. Następnie, powstałe miejsce zostanie wypełnione specjalnym materiałem, zapobiegającym rozprzestrzenianiu próchnicy oraz chroniącym odsłonięte tkanki.

Do wyboru mamy kilka rodzajów plomb, które dzielą się w zależności od barwy, materiału i ceny. Najdroższe są wypełnienia złote i porcelanowe. Jednocześnie są one najtrwalsze. Z kolei szare amalgamaty, choć niedrogie i w miarę wytrzymałe, wyglądają bardzo nieestetycznie. Natomiast, wypełnienia z tworzywa sztucznego, choć kolorystycznie dopasowane do barwy zęba, nie są tak wytrzymałe jak pozostałe. Nie nadają się również do uzupełniania dużych przestrzeni, ponieważ mogą pękać. Wybór plomby najlepszej dla nas, powinien być poprzedzony rozmową ze stomatologiem, który doradzi, jakie wypełnienie jest odpowiednie do danego ubytku. Niebagatelną rolę odgrywa tu także cena, choć raczej mało kto zdecyduje się na szary amalgamat w przednim zębie.

BĄDŹ Z NAMI NA:

próchnica leczenie rzeszów

Jeśli doprowadzimy się do takiego stanu, że będą nas bolały zęby, najprawdopodobniej oznacza to zapalenie miazgi. Próchnica dostała się w głąb zęba, uszkadzając kanaliki i nerwy. W takiej sytuacji jedynym wyjściem jest leczenie kanałowe, które polega na oczyszczeniu komory zęba z martwych fragmentów miazgi. Następnie stomatolog czyści kanały i wypełnia je specjalnym preparatem.

Paradoksalnie to, że nie odczuwamy bólu zębów, wcale nie oznacza, że nas choroba próchnicza ominęła. Może się bowiem okazać, że zbagatelizowana próchnica doprowadziła do martwicy miazgi. W takiej sytuacji pojawiają się bakterie, które bardzo szybko się rozprzestrzeniają i mogą zainfekować cały organizm. Nawet w najgorszej sytuacji, stomatolog spróbuje uratować chory ząb, ale nie zawsze to się udaje. Dlatego nie warto zwlekać z decyzją – lepiej zdecydować się na leczenie próchnicy niż na ekstrakcję zęba.