LECZENIE PRÓCHNICY

Leczenie próchnicy w Rzeszowie

leczenie zębów rzeszów

Nieodpowiednia dieta, zbyt duża ilość słodyczy oraz niedostateczna higiena jamy ustnej powodują, że na naszych zębach zaczyna pojawiać się próchnica. Początkowo, jest to niewielka plamka, tzw. plama próchnicowa, która po jakimś czasie ciemnieje.

To jak szybko będzie się ona rozwijała, zależy od tego jak dbamy o zęby oraz jakie posiłki spożywamy. Jeśli dostrzeżemy taką plamkę w porę, możemy nawet uniknąć borowania –  leczenie próchnicy będzie polegało na zaaplikowaniu specjalnego preparatu zwalczającego drobne ubytki.

Stomatolog zaproponuje również fluoryzację zębów, która wzmocni je i stworzy ochronę przed próchnicą. Jeśli zlekceważymy pierwsze drobne objawy, leczenie próchnicy może być coraz bardziej poważne i co raz trudniejsze.

Mała plamka powiększa się i uszkadza ząb. Powstaje ubytek, który wymaga oczyszczenia i wypełnienia, co jak wiemy nie jest przyjemne. Następnie, powstałe miejsce zostaje wypełnione specjalnym materiałem, zapobiegającym rozprzestrzenianiu próchnicy oraz chroniącym odsłonięte tkanki.

Jeśli doprowadzimy się do takiego stanu, że będą nas bolały zęby, najprawdopodobniej oznacza to zapalenie miazgi. Próchnica dostała się w głąb zęba, uszkadzając kanaliki i nerwy. Niejednokrotnie w takiej sytuacji jedynym wyjściem jest leczenie kanałowe, które polega na oczyszczeniu komory zęba z martwych fragmentów miazgi. Następnie stomatolog czyści kanały i wypełnia je specjalnym preparatem.

próchnica leczenie rzeszów

Paradoksalnie to, że nie odczuwamy bólu zębów, wcale nie oznacza, że nas choroba próchnicza ominęła. Może się bowiem okazać, że zbagatelizowana próchnica doprowadziła do martwicy miazgi. W takiej sytuacji pojawiają się bakterie, które bardzo szybko się rozprzestrzeniają i mogą zainfekować cały organizm. Nawet w najgorszej sytuacji, stomatolog spróbuje uratować chory ząb, ale nie zawsze to się udaje. Dlatego nie warto zwlekać z decyzją – lepiej zdecydować się na leczenie próchnicy niż na ekstrakcję zęba.