Aparat na zęby

Aparat ortodontyczny na zęby

Rzeszów dobry ortodonta

Aparat na zęby kiedyś był zmorą nastolatków. Brzydkie druciki szpeciły podczas  rozmów i sprawiały, że niechętnie się uśmiechano. Na szczęście czasy, kiedy krzywe zęby były lepsze niż aparat ortodontyczny już minęły. Obecnie, coraz bardziej przykładamy się do dbałości o higienę jamy ustnej, a leczenie wad zgryzu jest  na porządku dziennym.  

Wyjmowane lub stałe aparaty ortodontyczne nie są już powodem wstydu czy wytykania palcami. Natomiast ich wygląd i kolorystka sprawiają, że stają się modnym dodatkiem  do  naszego wyglądu. Pierwsze symptomy, sugerujące występowanie wady zgryzu, to przede wszystkim: niewyraźna wymowa, niesymetryczne rysy twarzy i oddychanie ustami. 

Pojawienie się tych objawów nie musi jednak świadczyć o konieczności noszenia aparatu na zęby. O tym, będzie decydować lekarz ortodonta. Osoby noszące aparat ortodontyczny na zęby, powinny ze zdwojoną siłą dbać o odpowiednią higienę jamy ustnej. Używanie pasty, płynu do płukania ust oraz nici dentystycznej, to w ich przypadku wymóg absolutny. Tylko dobra profilaktyka i odpowiednio długie i dokładne czyszczenie zębów, pozwoli uchronić je przed rozwojem próchnicy.

Należy pozbyć się resztek pokarmów, które mogły zatrzymać się na aparacie lub w jego szczelinach, aby nie zamieniły się w kamień lub osad nazębny. Nieoczyszczone powierzchnie zębów są siedliskiem bakterii i przyczyną nieprzyjemnego zapachu. Z kolei odkładający się na dziąsłach kamień może prowadzić do zapalenia dziąseł i przyzębia oraz innych schorzeń zębów.

Liczba możliwych komplikacji i negatywnych skutków jest tak duża, że pacjent z krzywym zgryzem, który nie dba odpowiednio o swoje zęby, musi  nabrać prawidłowych nawyków jeszcze przed założeniem aparatu ortodontycznego. W przeciwnym razie, lekarz specjalista powinien odmówić dalszego leczenia.  Aparat na zęby przynosi najlepsze rezultaty u osób w wieku 11 – 12 lat. Jest to optymalny czas na prostowanie krzywego zgryzu.

ortodoncja aparat rzeszów

INNE APARATY NA ZĘBY:

rzeszów aparat ortodontyczny

Jednak teza, że tylko dzieci mogą nosić aparat ortodontyczny jest mitem. Obecnie również osoby dorosłe, decydują się na ten rodzaj leczenia. Również w ich przypadku udaje się osiągnąć właściwe rezultaty, choć ze względu na całkowite ukształtowanie zgryzu, sam proces leczenia może trwać dłużej.  Warto jednak się poświęcić, aby zyskać zdrowy i piękny uśmiech. Nawet jeśli krzywy zgryz nie przeszkadza nam w porozumiewaniu się, to może wpływać na wygląd naszej twarzy.

Wysunięta lub cofnięta bródka, wystające przednie zęby mogą skutecznie szpecić. Poddając się leczeniu ortodontycznemu nie tylko poprawimy komfort przeżuwania czy rozmawiania, ale również skorygujemy wygląd naszego profilu.