Protezy stałe na implantach

PROTEZY STAŁE NA IMPLANTACH W RZESZOWIE

Relacja z zabiegu zamiany protezy ruchomej całkowitej górnej na uzupełnienie zębów w szczęce stałe, niewyjmowane przy pomocy zaawansowanej techniki implantologicznej przeprowadzanego w Gabinecie Stomatologicznym ALBADENT w Rzeszowie

Nasza ekipa wybrała się z wizytą do Gabinetu Stomatologii Estetycznej i Implantologii ALBADENT w Rzeszowie. Dzięki uprzejmości personelu oraz dr. Pawła Strzępka mogliśmy śledzić postępy prac przy uzupełnieniu uzębienia. Przyglądaliśmy się zabiegom towarzyszącym uzupełnianiu zębów na implantach przez lekarza stomatologa Pawła Strzępka

W filmowym skrócie (prace trwały kilka miesięcy) przedstawiamy Państwu co widzieliśmy:

STAŁA PROTEZA NA IMPLANTACH

proteza pacjenta przed leczeniemOkoło 60-letni pacjent zjawił się w gabinecie z prośbą o pomoc w oczyszczeniu akrylowej wyjmowanej protezy górnej. Opowiedział o braku skuteczności czyszczenia jej szczoteczką. Stomatolodzy z gabinetu Albadent zaproponowali mu oddanie protezy do technika w celu profesjonalnego jej oczyszczenia, jednak zabieg na dłuższą metę okazał się mało skuteczny – sytuacja powtórzyła się już po paru tygodniach.

bezziębie przed proteząW takiej sytuacji dr Paweł Strzępek zaproponował pacjentowi  uzupełnienie braków w uzębieniu przy pomocy techniki implantologicznej (uzupełnienie zębów na implantach) bądź ewentualnie wykonanie nowej protezy ale bez gwarancji ,że podobna sytuacja nie będzie się powtarzać. Przedstawił mu cały plan leczenia oraz zagwarantował koniec z problemami związanym z komfortem mycia „zębów”, a także  uciążliwym ruszaniem się („kłapaniem”) protezy.

implanty pod protezęPacjent wybrał metody leczenia zaproponowane przez specjalistę i zjawił się już po tygodniu na kolejną wizytę. Po przeprowadzeniu badania wstępnego, wykonano diagnostykę rtg tj. zdjęcie pantomograficzne. W następnej kolejności skierowano pacjenta również na tomografię komputerową w celu ustalenie stanu kości szczęki, w obrębie której planowane było leczenie i wykonania szablonu implantologicznego dla najlepszego wprowadzenia implantów. Po wnikliwej analizie wyników badań ustalono procedurę przyszłego zabiegu wszczepienia implantów i zaznajomiono z nią pacjenta. Otrzymał on także leki przygotowujące, które powinien zażywać do kolejnej wizyty.

implanty wyciski pod protezęW dniu zabiegu dr Paweł Strzępek sprawdził jeszcze raz wszystkie dokumenty wypełnione przez pacjenta, który zdecydował się na zabieg wszczepienia 7 implantów. Po umieszczeniu implantów w szczęce w znieczuleniu miejscowym, pacjent wyszedł z gabinetu zaopatrzony w tymczasową protezą, która pozwala mu na swobodne spożywanie posiłków, rozmowę, a także uśmiech. Ponadto stanowi ona niezbędne zabezpieczenie miejsca po zabiegu przed ostatecznym wykonaniem zębów na implantach. Przed tym etapem jednak pacjent musi pojawiać się na regularnych wizytach kontrolnych, na których sprawdzana będzie stabilizacja implantów oraz wykonywane będą kolejne zdjęcia rentgenowskie.

przymiarka protezy na implantachMateriał – tytan – z którego wykonane są wszczepione pacjentowi implanty, pozwolił na ich integrację z kością szczękową w przewidzianym wcześniej czasie. Dzięki temu po sprawdzeniu końcowej stabilizacji implantów możliwe było pobranie wycisków z analogami, służących do przeniesienia pozycji implantów z jamy ustnej pacjenta o pracowni. Wyciski z analogami można było równie dobrze zastąpić bądź skonfrontować z komputerowymi skanami implantów. Obie techniki pokazują pozycje przyszłych zębów w taki sposób, że technik jest w stanie wykonać ostateczną pracę – niewyjmowane zęby na implantach

protetyka protezy na implantachWykonana przez technika praca protetyczna została odesłana do gabinetu już po kilku dniach – stanowi ona wstępną przymiarkę struktury metalowej (rusztowania przyszłych zębów pacjenta). Kolejnym etapem przeprowadzanym przez doktora Pawła Strzępka jest pomiar i sprawdzenie dopasowania pracy protetycznej w jamie ustnej pacjenta. Po naniesieniu ewentualnych poprawek, zostaje ona odesłana z powrotem do pracowni technicznej w celu ostatecznego napalenia porcelany w kolorze i kształcie zębów ustalonego wcześniej z pacjentem.

gotowa proteza na implantachOto, jak prezentuje się most na implantach, uzupełnienie wykonane w pracowni protetycznej. Most składa się z porcelanowych zębów na metalowej podbudowie z imitacją dziąsła. Zastąpi on wyjmowaną protezę, z której wcześniej korzystał pacjent. To idealne rozwiązanie w tym przypadku – z pewnością pacjent zapomni o wcześniejszych problemach z utrzymaniem higieny zębów oraz utrzymaniem protezy górnej.

stała proteza na implantachEfekt ostateczny został uwidoczniony dopiero po zdjęciu przez dra Pawła Strzępka całości pracy z modelu roboczego oraz montażu (zacementowaniu) zębów w ustach pacjenta. Już po kilku minutach nowe zęby na implantach stanowiły nowy uśmiech pacjenta. Od teraz pacjent będzie mógł zapomnieć o problemach z ruszająca się i niewygodną protezą całkowitą. Musi jednak pamiętać o pojawianiu się na wizytach kontrolnych w gabinecie raz na pół roku.

Praca finalna zacementowana prezentuje się w ten sposób. Pacjent przed opuszczeniem gabinetu otrzymał zalecenia od stomatologa z zakresu dbania o most na implantach, higienę jamy ustnej. Dr Paweł Strzępek przekazał zalecenia i uwagi dotyczące higieny i wyjaśnił Pacejntowi dlaczego wizyty kontrolne są tak istotne.

paweł strzępek

Zabieg przeprowadzony w gabinecie Albadnet w Rzeszowie
Gabinet Stomatologii Estetycznej i Implantologii, Rzeszów, ul. Podwisłocze 46
Lekarz dentysta: Paweł Strzępek
Specjalizacja: Impalntologia, Chirurgia, Endodoncja