POWTÓRNE LECZENIE ENDODONTYCZNE

powtórne leczenie endodontyczne

Czym jest powtórne leczenie endodontyczne?

Dobrze przeprowadzone leczenie endodontyczne kończy się zazwyczaj na dwóch wizytach, a ząb po leczeniu nie sprawia ani żadnych problemów, ani dolegliwości bólowych. Inaczej jest, gdy leczenie pierwotne nie powiodło się lub w zębie odnowiła się infekcja. Wtedy konieczne jest wykonanie powtórnego leczenia endodontycznego, czyli powtórnego leczenia kanałowego zębów (re-endo). Powtórne leczenie endodontyczne wymaga wysokiej wiedzy lekarza, doświadczenia w tego typu zabiegach i najlepiej – posiadania w gabinecie mikroskopu stomatologicznego.

Kiedy należy wykonać powtórne leczenie endodontyczne?

Powtórne leczenie endodontyczne należy wykonać w przypadku, gdy jego pierwotna wersja została źle wykonana – któryś z kanałów został pominięty, niedoczyszczony, pozostawiono w nim narzędzie lub w przypadkach ponownych infekcji – spowodowane uszkodzeniami i nieszczelnością wypełnień i koron, zmianami okołowierzchołkowymi i występującymi stanami zapalnymi.

Jak wygląda ponowne leczenie kanałowe?

Próchnica lub stan zapalny może przebiegać bezobjawowo, dlatego by zdiagnozować ząb wymagający powtórnego leczenia endodontycznego, konieczne jest wykonanie zdjęć rentgenowskich (RTG). Na podstawie tych zdjęć lekarz ocenia szanse na uratowanie zęba poprzez reendo. Zabieg z zakresu powtórnego leczenia kanałowego zawsze odbywa się z wykorzystaniem znieczulenia miejscowego. Lekarz po podaniu znieczulenia przystępuje do leczenia. Najpierw otwiera ząb i dostaje się do jego wnętrza i przy wykorzystaniu mikroskopu usuwa z kanałów materiały wypełniające je, dokładnie oczyszcza i dezynfekuje kanały i ponownie je uzupełnia. Po wypełnieniu kanałów rozpoczyna uzupełnienie zęba poprzez wypełnienie.

Powtórne leczenie kanałowe - Przeciwwskazania

Powtórnego leczenia kanałowego nie można wykonać na zębach, które są w ogólnie bardzo złym stanie fizycznym, czyli mają bardzo głęboką próchnicę korzenia, złamania w obszarze korzenia, lub toczący się ostry stan zapalny.