Prześwietlenie zębów

prześwietlenie zębów

Co to jest prześwietlenie zębów?

Prześwietlenie zębów jest to inaczej badanie radiologiczne zębów. W dzisiejszych czasach i dzięki znacznemu postępowi medycyny wykonuje się nie tylko prześwietlenia różnych części ciała, ale także prześwietlenia zębów. Zdjęcia rentgenowskie jamy ustnej pozwalają lekarzom dentystom ocenić wewnętrzny stan zębów i jamy ustnej. Dzięki zdjęciom RTG w stomatologii – punktowym, pantomograficznym i cefalometrycznym dentysta ma wgląd na to, co dzieje się nie tylko w środku zęba, czyli w jego kanałach i korzeniu, ale także kości, tkankach okołozębowych, może ocenić wzrost i stan kości szczęki i żuchwy do leczenia ortodontycznego i implantologicznego. Prześwietlenie zębów jest całkowicie bezbolesne i jest badaniem bardzo krótkim.

Kiedy wykonuje się prześwietlenie zębów?

Prześwietlenia zębów stają się jedną z metod leczenia stomatologicznego i są wykonywane częściej niż nam się wydaje. Zdjęcie pantomograficzne wykonuje się już na pierwszych wizytach w gabinecie stomatologicznym – pomagają one w diagnostyce i są podporą do planowania dalszego leczenia. Ale nie tylko, zdjęcie pantomograficzne jest także nieodzownym elementem przed leczeniem chirurgicznym – ekstrakcjami, nadbudową kości, leczeniem implantologicznym, protetycznym, periodontologicznym, endodontycznym, ortodontycznym, a nawet do leczenia estetycznego zębów. Zdjęcie cefalometryczne ma swoje największe i w sumie jedynie zastosowanie w ortodoncji. Zdjęcie punktowe wykonuje się podczas leczenia kanałowego i w niektórych przypadkach do leczenia zachowawczego.

Wskazania i przeciwwskazania do wykonania prześwietlenia zębów

Wskazaniami do wykonania prześwietlenia zębów będą wszystkie niepokojące zmiany w jamie ustnej – obecność próchnicy, stanów zapalnych, po wypadkach, urazach, niewiadomego pochodzenia bóle, obecność zmian ropnych, torbieli, krwawienia, do oceny zębów wyrzynających się, zatrzymanych, po zmianie lekarza prowadzącego leczenie. Jedynym przeciwwskazaniem do wykonania prześwietlenia zęba jest ciąża – promieniowanie rentgenowskie może źle wpłynąć na rozwijający się płód.