WYRYWANIE ZĘBÓW

Wyrywanie zębów - Ekstrakcja zęba Rzeszów

usuwanie zęba rzeszów

Odpowiednia dbałość o higienę jamy ustnej jest gwarancją zdrowych i pięknych zębów, które będą nam służyły przez lata. Jeśli jednak nie przykładamy się do szczotkowania, a wizyta u stomatologa to czasy zamierzchłe, należy liczyć się z tym, że prędzej czy później ból zęba będzie nie do pokonania. W takiej sytuacji dentysta może zasugerować usunięcie zębów, których nie da się już ani zaplombować ani wyleczyć kanałowo.

Wyrywanie zębów dla większości pacjentów to koszmar, który skutecznie odstrasza od wizyty u stomatologa. Nawet kiedy chory ząb daje o sobie znać, wolimy łykać tabletki i  czekać aż zadziałają. A wystarczy w porę udać się do gabinetu dentystycznego. Specjalista zdiagnozuje przyczynę bólu i spróbuje ją wyleczyć. Dopiero w sytuacji beznadziejnej podejmie się ekstrakcji. Trzeba bowiem pamiętać, że wyrywanie zębów to ostateczność,  kiedy wyczerpie się już wszystkie dostępne metody leczenia.  W przypadku niewielkich ubytków możliwe jest zaplombowanie oczyszczonego z próchnicy miejsca. Do wyboru mamy szary amalgamat oraz białą światłoutwardzalną plombę. Jeśli jednak próchnica zaatakowała miazgę, konieczny będzie zabieg endodontyczny, czyli leczenie kanałowe. Polega ono na oczyszczaniu komory zęba i przyległych kanalików z chorej miazgi. Kiedy i ten zabieg nie pomaga, ząb jest martwy lub wdało się zapalenie przyzębia – ekstrakcja będzie jedynym możliwym rozwiązaniem.

Choć wyrywanie zębów nie należy do przyjemnych, niepotrzebnie obawiamy się towarzyszącego mu bólu. Przed zabiegiem specjalista poda nam zastrzyk ze znieczuleniem miejscowym. Osoby, które boją się igieł mogą poprosić nawet o posmarowanie dziąsła żelem znieczulającym, przed samym wkłuciem. Dzięki temu nie poczujemy zastrzyku.

Kiedy usuwany ząb jest duży, konieczne może być jego dłutowanie. To jeden z najnieprzyjemniejszych zabiegów, wymagających interwencji chirurga. W takim przypadku można podać pacjentowi gaz rozweselający, który pomoże mu się rozluźnić i sprawi, że nie będzie on pamiętał samego zabiegu. Możliwe jest też użycie znieczulenia komputerowego, podawanego etapowo. W skrajnych sytuacjach, konieczna może okazać się narkoza. Nad uśpionym pacjentem musi jednak czuwać anestezjolog. Ostatnie rozwiązanie dedykowane jest przede wszystkim osobom niepełnosprawnym umysłowo, które mają problem z koordynowaniem ruchów i nie potrafią zachowywać się spokojnie podczas zabiegu. Nie wolno jednak przesadzać z częstotliwością stosowania narkozy, a w razie wystąpienia wcześniej powikłań, natychmiast informować lekarza.

Obecna stomatologia ma tyle sposobów na bezbolesne leczenie, że nawet wyrywanie zębów nie stanowi problemu. Nie ma jednak co zwlekać i odkładać wizytę u dentysty. Może się bowiem okazać, że chory i spisany przez nas na straty ząb, da się z powodzeniem wyleczyć.