WYPEŁNIENIA

Wypełnienia zębów: Kompozytowe, porcelanowe, złote

rzeszów stomatologia estetyczna

Jeśli nasze zęby zaatakuje próchnica, powinniśmy jak najszybciej udać się do dentysty. Im mniejszy ubytek, tym łatwiej go wyleczyć i odzyskać naturalny, zdrowy wygląd zębów. Kiedy będziemy niepotrzebnie zwlekać, próchnica zaatakuje kolejne zęby, niszcząc ich strukturę i zagłębiając się w tkanki.

Chory ząb można wyleczyć już podczas jednej wizyty u stomatologa, który zaproponuje nam  odpowiednio dobrane wypełnienie czyli tzw. plombę. Do wyboru mamy wypełnienia:

– amalgamatowe – jedne z najtańszych. Mają one brzydką szarą barwę, przez co nie są zbyt estetyczne. Stosuje się je w przypadku tylnich, mniej widocznych zębów.

– złote – najbardziej trwałe, jednocześnie najdroższe. Złote wypełnienia wykonywane są na specjalne zamówienie w laboratorium i mocowane za pomocą cementu. Wymagają kilku wizyt u stomatologa.

– kompozytowe – z tworzywa sztucznego. Kolorystycznie dopasowane do naturalnej barwy zębów, mogą umieszczane w miejscach bardziej widocznych. W przypadku znacznych ubytków takie wypełnienia będą jednak pękać lub ulegać zużyciu, ponadto, a przy dużym spożyciu kawy lub herbaty istnieje ryzyko przebarwień.

– porcelanowe – równie kosztowne jak złote. Także te wypełnienia sa przygotowywane na zamówienie w laboratorium, a następnie przyklejane do zęba. Ich zaletą jest możliwość  dobrania odpowiedniego, naturalnego koloru oraz oporność na przebarwienia.

Po wybraniu odpowiedniego dla nas wypełnienia, stomatolog rozpocznie usuwanie próchnicy z zainfekowanego zęba.  Najczęściej wiąże się ono borowaniem i stanowi najmniej przyjemny etap zabiegu. Pamiętajmy, że możemy poprosić dentystę o znieczulenie, które nie tylko wyeliminuje ból, ale również zapewni nam komfort psychiczny.

Po odpowiednio dokładnym oczyszczeniu, powstała jama zostanie wypełniona jednym z wyżej wymienionych materiałów. Jeśli zastosowane przez specjalistę wypełnienie będzie za wysokie, należy koniecznie go o tym poinformować. Zbyt duża plomba może prowadzić do ścierania się przeciwstawnych zębów i utrudniać prawidłowe przeżuwanie.

Niestety, nie zawsze da się zastosować zwykłe wypełnienie. Jeśli zbyt długo zwlekaliśmy z wizytą u stomatologa, konieczne może okazać się leczenie kanałowe chorego zęba. W takim przypadku, stomatolog najpierw będzie musiał usunąć zainfekowaną miazgę z kanalików i komory zębowej. Jeśli zabieg endodontyczny nie pomoże, jedynym wyjściem będzie ekstrakcja zęba i uzupełnienie luki sztuczna koroną. Również, kiedy na skutek próchnicy lub pęknięcia, uszkodzona została bardzo duża powierzchnia zęba, zamiast wypełnienia, zalecana jest korona, która ukryje ubytek i odpowiednio ochroni odsłonięte tkanki.

wypełnienia stomatologiczne rzeszów