RESEKCJA WIERZCHOŁKA KORZENIA ZĘBA

Resekcja wierzchołka Korzenia Zęba - Rzeszów

resekcja wierzchołka korzenia zęba

Resekcja zęba a właściwie resekcja wierzchołka korzenia zęba polega na chirurgicznym odcięciu wierzchołka korzenia zęba przy jednoczesnym usunięciu zmian zapalnych oraz odpowiednim zabezpieczeniu korzenia, aby nie wytworzył się kolejny stan zapalny. W wyniku takiego właśnie stanu zapalnego powstaje zairninowa lub torbielowata zmiana w kości, której nie można wyleczyć w żaden sposób, a jedynym rozwiązaniem jest właśnie resekcja zęba.

 

Kiedy na zdjęciu RTG zęba, stomatolog dostrzeże jakąkolwiek zmianę charakteryzującą się kulistym rozrzedzeniem kości, może to świadczyć o początkach tworzenia się torbieli.  W tej sytuacji, przy początkowym stadium rozwoju choroby, możliwe jest jeszcze leczenie kanałowe z pomocą wodorotlenku wapnia. Na efekty zabiegów endodontycznych trzeba jednak długo czekać, poza tym, nie można mieć stuprocentowej pewności, że się one powiodą, zwłaszcza jeśli mamy do czynienia ze zwężonym lub zakrzywionym kanałem zębowym.

Dlatego też, znaczniej częściej, zwłaszcza przy rozrzedzeniu kości większym niż 10 mm, przeprowadzana jest resekcja wierzchołka korzenia zębowego. Wykonuje się ją przy zwykłym znieczuleniu miejscowym, poprzez nacięcie śluzówki w okolicy wierzchołka korzenia. Następnie dentysta wycina niewielki otwór kostny i wiertłem resekuje zmieniony przez chorobę wierzchołek korzenia, jak również usuwa patologiczne zmiany w kości. Po tak przeprowadzonym zabiegu zaszywa się ranę której czas gojenia to ok. 10 dni, natomiast czas gojenia i regeneracji kości sięga 6 miesięcy. Możliwe jest skrócenie tego terminu, poprzez zastosowanie biokompatybilnego wypełnienia w kanale korzenia lub uzupełnienie wierzchołka korzenia preparatami kościozastępczymi.

Choć sama resekcja zęba nie jest ani skomplikowana, ani niebezpieczna, możliwe jest odczuwanie po zabiegu objawów typowych dla interwencji chirurgicznej, tzn. obrzęk w operowane j okolicy czy po prostu ból i zaczerwienienie.

Warto wiedzieć, że istnieje kilka przeciwwskazań, co  do tego rodzaju leczenia, a są to przede wszystkim: stany zapalne jamy ustnej, stany zapalne gardła, nieprawidłowo ustawione zęby w łuku, opryszczka wargi oraz stan zapalny zęba. Ponieważ resekcja wierzchołka korzenia zęba to przede wszystkim zabieg chirurgiczny, ze względów bezpieczeństwa nie wykonuje się  go także kobietom w I trymestrze ciąży.

chirurgia stomatologiczna rzeszów