PRZEGLĄDY JAMY USTNEJ

Przeglądy i higiena jamy ustnej

przeglądy higiena jamy ustnej

Każdego kto dba o siebie i swoje zdrowie nie trzeba chyba przekonywać, że częste przeglądy jamy ustnej są bardzo ważne. Tylko regularne wizyty u stomatologa pomogą nam zadbać o wygląd i zdrowie naszych zębów. Stres, zła dieta, duże ilości kawy, herbaty, słodyczy mogą doprowadzić do prawdziwego spustoszenia w naszym organizmie.  Niestety nie zawsze w porę potrafimy zdać sobie sprawę, że coś jest nie tak.

 

Dopiero, kiedy obudzimy się ze spuchniętymi dziąsłami czy koszmarnym bólem zęba, przypominamy sobie o wizycie u stomatologa. Wtedy też najczęściej okazuje się, że na jednorazowym spotkaniu się nie skończy, a leczenia wymaga nie jeden a kilkanaście zębów. Aby uchronić się przed tego typu niespodziankami wystarczy pamiętać, że częste przeglądy jamy ustnej są bardzo ważne. Podczas takiej wizyty lekarz może wykryć pierwsze objawy próchnicy, zapalenia miazgi czy nawet wady zgryzu. A im wcześniej podejmiemy leczenie, tym lepiej. Nieleczone zapalenie zębów może być źródłem infekcji całego organizmu,  powodować bóle szczęki, głowy, ucha a nawet zapalenie opon mózgowych.

Poza poważnymi powikłaniami, regularne przeglądy jamy ustnej pozwalają na uzyskanie, nie tylko zdrowych ale również pięknych zębów. Nawet częste i długie szczotkowanie nie jest w stanie uchronić nas przed rozwojem kamienia i osadu. Resztki pokarmów, odkładające się w szczelinach i trudnodostępnych miejscach bardzo szybko twardnieją, stając się siedliskiem bakterii i przyczyną nieestetycznego wyglądu naszych zębów. Podczas wizyty kontrolnej stomatolog natychmiast zauważy pierwsze oznaki kamienia i zaproponuje piaskowanie lub skaling. To, która metoda będzie odpowiednia zależy od ilości powstałego osadu. Bardzo często te dwie metody łączy się, w celu uzyskania jak najlepszego efektu.

Usuwanie kamienia nazębnego, czyli skaling, wykonywany jest za pomocą aparatu ultradźwiękowego, który nie powoduje uszkodzenia szkliwa. Zabieg z reguły jest bezbolesny, chociaż osoby z odsłoniętymi szyjkami zębowymi lub stanem zapalnym tkanek mogą odczuwać ból. W takim przypadku podawane jest znieczulenie miejscowe. Po zakończonym skalingu, wszystkie żeby są polerowane. Zapobiega to ponownemu odkładaniu się kamienia i płytki nazębnej.  Warto pamiętać, że skaling przeciwdziała parodontozie.

Z kolei piaskowanie to popularny zabieg profilaktyczny pozwalający na usuwanie osadu nazębnego oraz przebarwień z kawy czy herbaty. Za pomocą specjalnego rządzenia wyrzucana jest pod ciśnieniem, mieszanka wody, powietrza i dwuwęglanu sodu. W ten sposób oczyszczane są nawet najmniejsze szczeliny zębowe, do których nie można dotrzeć tradycyjną pastą i szczoteczką.

Oprócz wymienionych wyżej zabiegów, do działań profilaktycznych zalicza się również lakierowanie i lakowanie zębów. Wszystkie te metody pozwalają na utrzymanie białych i zdrowych zębów. Takich efektów nie uzyskamy domowymi sposobami, korzystając jedynie z pasty i szczoteczki do zębów. Tylko dentysta może zobaczyć pierwsze objawy kamienia, próchnicy czy zapalenia miazgi i w porę zareagować. Dlatego też pamiętajmy, że częste  przeglądy jamy ustnej są bardzo ważne.

profilaktyka szczotkowanie zębów