Profilaktyka przeciwpróchnicowa

PROFILAKTYKA PRZECIWPRÓCHNICOWA: LAKOWANIE, LAKIEROWANIE

profilaktyka szczotkowanie zębów

Profilaktyka fluorkowa ma na celu zapobieganie próchnicy poprzez wprowadzanie do szkliwa i wzbogacanie go w jony fluoru i tworzenie  w miejsce hydroksyapatytów – fluoroapatytów, dzięki czemu szkliwo zębów jest bardziej wytrzymałe na działanie czynników próchnicotwórczych oraz może ulegać remineralizacji, czyli procesowi naprawczemu w przypadku bardzo drobnych uszkodzeń.

Profilaktyka fluorkowa może polegać na przyjmowaniu tabletek z fluorem – jest to tak zwana profilaktyka endogenna – którą stosuje się w zasadzie  tylko u dzieci. Związki fluoru w tym przypadku działają  od wewnątrz na rozwijające się szkliwo zębów jeszcze nie wyrżniętych. Dawkowanie powinno być odpowiednio dobrane do wieku i wagi dziecka oraz do stężenia fluoru w wodzie pitnej. Profilaktyka fluorkowa egzogenna (kontaktowa) polega na wprowadzaniu jonów fluoru na powierzchnię szkliwa zębów metodą pędzlowania, okładów na specjalnie do tego przystosowanych łyżkach indywidualnych, jonoforezy, szczoteczkowania, czy płukania jamy ustnej roztworami fluorku sodu. Niektóre z tych metod mogą być stosowane w warunkach domowych po uprzedniej konsultacji z dentystą. Bardzo popularnym preparatem do fluoryzacji kontaktowej, możliwej do przeprowadzenia w warunkach domowych jest dostępny w aptekach Elmex żel. Warto skonsultować z dentystą jego stosowanie – zarówno sposób jego użycia  jak i częstotliwość są niezmiernie ważne. Biorąc pod uwagę dużo większe stężenie fluoru w porównaniu z pastami do zębów nie wolno go stosować u małych dzieci; dorośli również nie powinni go stosować częściej niż raz w tygodniu.

Lakierowanie zębów należy do profesjonalnych zabiegów profilaktycznych przeprowadzanych w gabinecie stomatologicznym. Ma na celu zapobieganie rozwojowi  próchnicy, może mieć również działanie znoszące nadwrażliwość zębiny, szczególnie po zabiegach czyszczenia, piaskowania czy wybielania zębów. Stosuje się w tym celu specjalne lakiery, które dentysta nanosi na zdrowe, wyczyszczone powierzchnie zębów. Lakiery te tworząc cienką błonkę na powierzchni zębów chronią je przed czynnikami próchnicotwórczymi.  Zabieg ten stosuje się co trzy miesiące.

Lakowanie zębów, inaczej lakowanie bruzd jest powszechnie stosowanym zabiegiem profilaktycznym polegającym na zamykaniu (pokrywaniu) wszelkich zagłębień anatomicznych (rowków, bruzd) na powierzchniach żujących zębów trzonowych i przedtrzonowych specjalnym lakiem światłoutwardzalnym. Płynna konsystencja laku w momencie aplikacji pozwala na głębokie zapłynięcie preparatu w bruzdy, dzięki czemu uniemożliwia to gromadzenia się płytki bakteryjnej w tych miejscach, w których z reguły najwcześniej rozwija się próchnica. Dlatego tak ważne jest uchwycenie momentu wyrzynania się pierwszych stałych  zębów trzonowych (szóstek) u dzieci i niezwłoczne ich zalakowanie. Biorąc pod uwagę niezbyt staranne mycie zębów przez małe dzieci (brak wyrobionych zdolności manualnych), oraz dużą podatność na próchnicę w tym wieku (słabo jeszcze zmineralizowane zęby stałe) zabieg lakowania szóstek jest jednym z najważniejszych zabiegów profesjonalnej profilaktyki próchnicy zębów.

Trzeba jeszcze dodać, że duża jeszcze część rodziców zapomina, że pierwsze zęby trzonowe nie wyrzynają się w miejscu mlecznych zębów, ale za nimi jako kolejny ząb za mleczną piątką. To nierzadkie jeszcze przeoczenie rodziców skutkuje tym, że w zębach tych dochodzi do bardzo szybkiego rozwoju próchnicy, co często kończy się koniecznością leczenia endodontycznego.

W związku z częstymi tego typu wątpliwościami warto w okresie wyrzynania i wymiany zębów na stałe zgłaszać się z dziećmi  na częste kontrole stomatologiczne – najlepiej co kilka miesięcy. Lakowanie stosuje się we wszystkich ZDROWYCH zębach trzonowych i przedtrzonowych, a więc czwórkach, piątkach, szóstkach, siódemkach i ósemkach na powierzchniach żujących .Pierwsze zęby trzonowe (szóstki) wyrzynają się ok 6-7 roku życia, czwórki i piątki między 8 a 12 rokiem życia, siódemki ok. 12 roku życia. Ósemki mogą wyrzynać się już ok. 15 roku życia, ale mogą też w bardzo późnym wieku lub wcale.

profilaktyka stomatologiczna rzeszów
mycie zębów szczoteczka pasta