PROFILKATYKA

Profilaktyka stomatologiczna w Rzeszowie

profilaktyka stomatologiczna rzeszów

Profilaktyka stomatologiczna – moda czy konieczność? Każdy zapewne zna powiedzenie: „lepiej zapobiegać niż leczyć”, jednak mało kto stosuje je na co dzień. Tymczasem, profilaktyka, zwłaszcza w stomatologii jest niezwykle istotna, ponieważ pozwala na uniknięcie większości chorób zębów, dziąseł oraz dalszych powikłań.

Odpowiednia higiena jamy ustnej może uchronić nas przed próchnicą, nieświeżym oddechem a nawet zmniejszyć przebarwienia powstające po spożywaniu kawy i herbaty oraz paleniu tytoniu, a co za tym idzie można uzyskać efekt bielszych zębów. Dzięki temu możemy mieć ładny uśmiech, bez leczenia kanałowego, chirurgicznego, czy implantologicznego. To nie tylko wpływa na nasze zdrowie, ale również na zasobność portfela – im mniejsza konieczność ingerencji stomatologicznych, tym więcej pieniędzy zaoszczędzimy.

Warto więc przykładać się do regularnego szczotkowania zębów i używać nie tylko pasty, ale również nici dentystycznych i płynów do płukania jamy ustnej. Konieczna jest również wizyta kontrolna w gabinecie stomatologicznym najlepiej raz na pół roku, żeby specjalista mógł sprawdzić stan naszego uzębienia oraz ewentualnie przeprowadzić typowe, profilaktyczne działania, do których należą m.in. usuwanie płytki nazębnej, osadu i kamienia nazębnego, a także fluoryzacja zębów.

Lakierowanie, czyli inaczej fluoryzacja polega na powlekaniu zębów preparatem z wysoką zwartością fluoru. Wzmacnia to zęby i pomaga w przeciwdziałaniu próchnicy. Choć powszechnie kojarzy się fluoryzację z zabiegiem dla dzieci, osoby dorosłe, również powinny się jej poddawać. Zabieg ten jest całkowicie bezbolesny i nie powoduje  przebarwień, a co więcej, może przyczynić się do wzmocnienia szkliwa, dzięki czemu nasze zęby mogą stać się mniej wrażliwe.

Oprócz lakierowania, profilaktyka stomatologiczna proponuje pacjentom piaskowanie zębów, czyli zabieg polegający na usuwaniu osadu nazębnego i przebarwień po kawie czy herbacie. Wykonuje się je przy użyciu aparatu wyrzucającego pod ciśnieniem mieszankę wody, powietrza i dwuwęglanu sodu.  Dzięki temu mamy dokładnie oczyszczone nie tylko zęby, ale również powierzchnie międzyzębowe i szczeliny, w które nie dotrze żadne inne narzędzie.

Zanim jednak zdecydujemy się na piaskowanie stomatolog powinien przeprowadzić skaling, czyli zabieg usunięcia kamienia zębowego. Jest to podstawowe działanie w profilaktyce stomatologicznej. Odkładany na naszych zębach kamień nie tylko jest nieestetyczny i nie daje się usunąć domowymi sposobami, ale również zawiera bakterie, które mogą powodować przykry zapach z jamy ustnej. Zabieg skalingu wykonywany jest przy użyciu aparatu ultradźwiękowego i nie powoduje uszkodzenia szkliwa. Z reguły jest też bezbolesny, choć w przypadku odsłonięcia szyjek zębowych powinien być wykonywany przy znieczuleniu miejscowym, które pozwoli uniknąć nieprzyjemnego uczucia.

Profilaktyka stomatologiczna to także, dosyć popularne i słyszane przez wszystkich, lakowanie zębów. Zabieg ten polega na uszczelnieniu wszelkich bruzd i zagłębień w zębach specjalnym lakiem, co pozwoli na dokładne szczotkowanie i zapobieganie rozwojowi próchnicy, a co za tym idzie zachowanie zdrowych zębów.

Wszystkie wymienione metody to elementy konieczne w utrzymaniu pięknego uśmiechu. Warto więc, stosować działania profilaktyczne, w swoim codziennym życiu i wyrobić w sobie nawyk regularnych wizyt u stomatologa. Jeśli nie wiesz który, z wyżej wymienionych zabiegów, będzie dla Ciebie najlepszy, bądź nie wiesz od czego zacząć, umów się na przegląd jamy ustnej. Pozwoli to nie tylko uzyskać ładny wygląd zębów, ale przede wszystkim uniknąć bólu i późniejszych nieprzyjemnych komplikacji.

mycie zębów szczoteczka pasta
nić dentystyczna czyszczenie