ENDODONCJA

Endodoncja w Rzeszowie

leczenie kanałowe pod mikroskopem rzeszów

Kiedy zainfekowany próchnicą ząb, daje o sobie znać, często bagatelizujemy pierwsze objawy odkładając na później wizytę u stomatologa. Tymczasem rozprzestrzeniająca się próchnica może doprowadzić do zapalenia miazgi i nawet obumarcia zęba. W takim przypadku, zwykłe plombowanie już nie wystarczy. Lekarz stomatolog będzie musiał zdecydować się na zabieg endodontyczny, aby uratować chory ząb.

Endodoncja to dział stomatologii, zajmujący się rozpoznawaniem i leczeniem chorób miazgi zęba oraz tkanek okołowierzchołkowych, popularnie zwanym leczeniem kanałowym. Stosuje się je przy bardzo rozległych i głębokich ubytkach próchniczych, martwicy miazgi lub złamaniu zęba. Pierwszy etap leczenia polega na usunięciu miazgi z komory i kanałów zęba. W przypadku zęba żywego robi się to przy pomocy znieczulenia. Stomatolog może również zastosować opatrunek dewitalizujący czyli tzw. zatrucie. Jest to jednak rzadziej stosowana metoda.

Po oczyszczeniu kanałów, należy je odpowiednio poszerzyć.  Aby to zrobić, dentysta używa ręcznych i mechanicznych narzędzi piłująco-penetrujących, jednocześnie płucząc kanały specjalnymi preparatami. Zapewniają one lepszy poślizg i mają właściwości dezynfekujące.

Ostatni etap leczenia polega na szczelnym wypełnieniu kanałów. Najczęściej, do tego celu, stosuje się ćwieki gutaperkowe uszczelniane pastą lub płynna gutaperkę.

Prawidłowo przeprowadzone leczenie kanałowe powinno zagwarantować długoterminowe utrzymanie zęba. Niestety zdarza się, że nietypowa, skomplikowana lub bardzo rozbudowana anatomia kanalików korzeniowych uniemożliwia ich dokładne oczyszczenie, a przez to nie gwarantuje powodzenia leczenia kanałowego. W większości przypadków, całkowite wyleczenie jest jednak możliwe.

Endodoncja jest sposobem na uratowanie zębów dotkniętych próchnicą nawet w stopniu zaawansowanym. Do kontrolowania leczenia używa się specjalnych mikroskopów operacyjnych oraz endometrów. Mikroskopy endodontyczne pozwalają na wgląd do komory zęba, natomiast endometry umożliwiają dokładny pomiar głębokości kanału zębowego.

W Polsce, leczenie kanałowe jest refundowane tylko w przypadku zębów przednich czyli siekaczy i kłów. Natomiast, za leczenie najczęściej zakażonych – zębów przedtrzonowych oraz trzonowców musimy zapłacić z własnej kieszeni. Dzieci i młodzieży, która nie ukończyła 18. roku życia, NFZ refunduje leczenie kanałowe wszystkich zębów, poza zębami wielkokorzeniowymi.

Endodoncja wciąż się rozwija i umożliwia coraz skuteczniejsze kanałowe leczenie zębów. Mimo tego, nie powinniśmy zwlekać z wizytą u stomatologa i jak najprędzej wyleczyć zęby z próchnicy.