BEZBOLESNE LECZENIE ZĘBÓW

bezbolesne leczenie zębów w rzeszowie - Znieczulenie

Powodem dla którego boimy się stomatologa i w nieskończoność odkładamy wizyty w gabinecie dentystycznym jest ból, jakiego spodziewamy się podczas leczenia zębów. Jest to jednak niepotrzebna obawa, ponieważ dzisiejsza stomatologia radzi sobie nie tylko z najtrudniejszymi przypadkami, ale ma również sposoby na bezbolesne leczenie zębów.

 

Rodzajów znieczuleń jest mnóstwo. To jakie zastosuje dentysta zależy od konkretnego pacjenta, jego wieku, reakcji na ból oraz planowanego zabiegu. Ograniczenia co do stosowania znieczulenia dotyczą głównie osób chorych na serce oraz po przebytym zawale i kobiet w ciąży. Po wcześniejszej konsultacji możliwe jest podanie znieczulenia nie zawierającego środków obkurczających.

W przypadku dzieci, które nie lubią wizyt u stomatologa i boją się wszelkich narzędzi i przyrządów, możliwe jest zastosowanie znieczulenia powierzchniowego. Dentysta smaruje dziąsło dziecka  maścią lub żelem znieczulającym w miejscu, które wymaga jego interwencji. Metoda ta jest stosowana najczęściej podczas usuwania mleczaków lub  przed wkłuciem igły.

Jeśli konieczne jest wyrwanie lub zaplombowanie zęba stałego, stomatolog zastosuje znieczulenie miejscowe, polegające na wstrzyknięciu środka znieczulającego, który przez dziąsło i kość dotrze do zakończeń nerwowych. W przypadku ekstrakcji zębów dolnych bocznych, wymagane jest znieczulenie przewodowe, czyli podawane bezpośrednio do pnia nerwowego.

Osobom, które nie wierzą w bezbolesne leczenie zębów i  panicznie boją się zabiegów stomatologicznych, dentysta może zaproponować sedację czyli gaz rozweselający. Pacjent wdychający podtlenek azotu przestaje myśleć o miejscu, w którym się znajduje, a tym samym zmniejsza się jego stres i przerażenie wynikające z samej wizyty u stomatologa.

Jeśli konieczna jest poważna interwencja stomatologiczna, a pacjent siedzący na fotelu dentystycznym ma dentofobię lub jest osobą niepełnosprawną intelektualnie i nie ma możliwości bezpiecznego przeprowadzenie zabiegu, stomatolog może zadecydować o podaniu znieczulenia ogólnego czyli narkozy. W takiej sytuacji w gabinecie obok dentysty musi znajdować się jeszcze anestezjolog, który wprowadzi pacjenta w stan uśpienia i będzie czuwał nad nim podczas zabiegu.

bezbolesne leczenie zębów rzeszów
znieczulenie dentystyczne rzeszów

Zanim jednak dentysta zaaplikuje narkozę, powinien przeprowadzić wywiad lekarski i zapytać czy mamy zdrowe serce, nerki i wątrobę, czy nie mamy alergii, czy chorujemy na cukrzycę oraz czy do tej pory występowały powikłania podczas stosowania narkozy. Tylko rzetelna odpowiedź na te pytania pozwoli uchronić pacjenta od nieprzewidzianych komplikacji i powikłań podczas stosowania znieczulenia ogólnego.

Stosunkową nowością w bezbolesnym leczeniu zębów jest znieczulenie komputerowe. Polega ono na wkłuciu w dziąsło specjalnego urządzenia, przypominającego wyglądem długopis i podawania przez komputer stałych dawek znieczulenia. Jest to metoda stosowana głównie u dorosłych pacjentów i w przeciwieństwie do stosowania tradycyjnego wkłucia igłą, działa natychmiast, bez konieczności oczekiwania na dotarcie igły w odpowiednie miejsce.

zdrowe zęby rzeszów

Sposobów na bezbolesne leczenie jest wiele. Stomatolog może je zastosować na życzenie pacjenta nawet podczas zwykłego plombowania zęba. Nie ma więc powodów, że bać się wizyty u dentysty i wciąż ją odkładać. Lepiej poddać się bezbolesnemu zabiegowi niż męczyć się z bólem zęba, który prędzej czy później nas dopadnie.